Argentyńskie media polskiej prawicy się nie boją. Mocne reakcje na pozew
Reduta Dobrego Imienia złożyła pierwsze doniesienie do organów ścigania w związku z naruszeniem ustawy o IPN – na argentyński dziennik „Página/12”. W Argentynie jednak groźby polskich polityków na nikim nie robią wrażenia.
Zdewastowany pomnik w Jedwabnem, 2011 r.
Marcin Onufryjuk/Agencja Gazeta

Zdewastowany pomnik w Jedwabnem, 2011 r.

Przed złożeniem przez Redutę Dobrego Imienia pozwu w Sądzie Okręgowym w Warszawie temat nowelizacji ustawy o IPN był w argentyńskich mediach obecny, choć nikt nie poświęcał mu przesadnej uwagi. Główne gazety i portale internetowe, jak „Clarín”, „La Nación”, „Diario Popular” czy wspomniana centrolewicowa „Página/12”, wspominały o kontrowersyjnym projekcie raczej w formie depeszowej, podsumowując przy okazji międzynarodowy spór, który wybuchł wokół ustawy, oraz informując o sprzeciwie Izraela i niezadowoleniu amerykańskiego Departamentu Stanu.

Reduta Dobrego Imienia reaguje na tekst o Jedwabnem

Ale w weekend sytuacja zmieniła się diametralnie. Po tym jak informacja o pierwszym naruszeniu ledwo co wprowadzonej w życie ustawy zaczęła krążyć po mediach społecznościowych i dotarła poza granice Polski, temat polskiej „ustawy o Holocauście”, jak w skrócie opisują nowelizację zagraniczne media, wszedł na czołówki argentyńskich portali i stał się z miejsca jednym z głównych tematów debaty.

Podstawą pozwu jest artykuł opatrzony tytułem „Rostros Familiares” (hiszp. Znajome twarze), opublikowany w serwisie internetowym „Página/12” 18 grudnia 2017 roku, opowiadający o mordzie w Jedwabnem. Według Reduty Dobrego Imienia tekst narusza ustawę, bo do jego ilustracji wykorzystano zdjęcie tzw. żołnierzy wyklętych. Jak czytamy w dokumencie, „połączenie tych dwóch wątków: informacji o zbrodni na Żydach w Jedwabnem w czasie okupacji niemieckiej oraz przedstawienie poległych żołnierzy podziemia niepodległościowego, jest manipulacją, działaniem na szkodę narodu polskiego i naruszeniem dobrego imienia polskich żołnierzy”.

Czytaj także: Prof. Engelking o głupocie PiS

„Página/12” reaguje na pozew

Na reakcję ze strony argentyńskich mediów nie trzeba było długo czekać. Już w sobotę po południu polskiego czasu na stronie głównej „Página/12” znalazło się pięć artykułów poświęconych polskiej ustawie, w tym komentarz od redakcji oraz felietony na temat zagrożeń, jakie niesie za sobą polityka historyczna polskiego rządu.

W opublikowanym w sobotę felietonie o dość wymownym tytule „»Página/12« na celowniku spadkobierców nazizmu” redakcja dziennika informuje, że nie otrzymała do tej pory żadnej korespondencji sądowej w sprawie złożonego w Polsce pozwu. Przytacza też obszerne fragmenty zadenuncjowanego artykułu, pisząc o tragicznej historii mordu w Jedwabnem jako o historii „przez dekady negowanej, aż do publikacji »Sąsiadów« Jana Tomasza Grossa w 2001 roku”. Przypomina również, że polskie władze publicznie przeprosiły za tę zbrodnię, choć akurat autorzy tekstu mylnie przypisują ten akt polskiemu rządowi (przeprosin dokonał urzędujący wówczas prezydent Aleksander Kwaśniewski). Na koniec odsyłają do relacji z Jedwabnego argentyńskiej filozofki i poetki żydowskiego pochodzenia Laury Klein, której krewni byli ofiarami mordu i która sama uczestniczyła w ceremonii w 2001 roku.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj