Świat

Czy Zachód obroni Brytanię przed Rosją?

Premier Theresa May Premier Theresa May Tiocfaidh ár lá 1916 / Flickr CC by 2.0
Rosja nie odpowiedziała na pytania Londynu w sprawie Skripala i oskarżyła Londyn o prowokację. Odpowiedź rządu May jest stanowcza.

Próba zabójstwa byłego rosyjskiego podwójnego szpiega Sergieja Skripala i jego córki wywołała kryzys dyplomatyczny na skalę międzynarodową. Jesteśmy w jego jądrze, nie wiemy, jak się rozwinie, gdy Rosja odpowie na najnowsze posunięcia rządu Theresy May w tej sprawie. Prawdopodobnie jednak kryzys się zaostrzy.

Działania Londynu wychodzą z założenia, że za próbą zabójstwa stoi najprawdopodobniej Rosja. Jeśli nie bezpośrednio, to pośrednio. Wskazuje na to użycie substancji chemicznej nowej generacji, wyprodukowanej w rosyjskich laboratoriach i niedostępnej poza nimi.

Rosja nie odpowiedziała na pytania Londynu w tej sprawie. Z wielkomocarstwową pogardą zignorowała je i wydrwiła. W typowy dla putinowskiej propagandy sposób zarządzania kryzysem przerzuca odpowiedzialność za kryzys na Wielką Brytanię i oskarża Londyn o prowokację.

Rząd Theresy May odpowiada na milczenie Rosji

Odpowiedź rządu May jest stanowcza, choć unika konfrontacji. Obejmuje wydalenie 23 dyplomatów rosyjskich, uznanych przez władze brytyjskie za szpiegów, zaostrzenie prawa antykorupcyjnego i antyterrorystycznego, likwidację rosyjskiej siatki wywiadowczej na ternie Królestwa, a także inne, tajne, posunięcia.

Nie zdecydowano się jednak, przynajmniej na razie, na nowe dotkliwe sankcje gospodarcze, zakaz wjazdu na teren Wielkiej Brytanii niektórych rosyjskich oligarchów, zamrożenie niektórych wielomiliardowych kont Rosjan w bankach angielskich ani na zablokowanie rosyjskiej państwowej telewizji propagandowej dla zagranicy, Russia Today.

Brytyjska dyplomacja ma poparcie liderów Unii Europejskiej

Jednocześnie dyplomacja brytyjska buduje międzynarodowy front obrony przed ingerencjami Rosji w funkcjonowanie brytyjskiej i innych zachodnich liberalnych demokracji. Zabiega o poparcie sojuszników zachodnich, na czele z USA, NATO i Unią Europejską.

Ma już poparcie liderów UE, Donalda Tuska i Jeana-Claude′a Junckera, a także prezydenta Macrona i kanclerz Merkel. Wkrótce sprawa chemicznego ataku w Salisbury stanie na wokandzie Rady Europejskiej. Brytania podjęła też konsultacje w ONZ w sprawie zwołania Rady Bezpieczeństwa na ten temat.

Politycy i dyplomaci słusznie wskazują, że sprawa wymaga akcji międzynarodowej, gdyż narusza postanowienia porozumień międzynarodowych dotyczących broni chemicznej.

Ale dziś równie ważny jest wymiar polityczny. Jak to ujął podczas środowej debaty w Izbie Gmin konserwatysta Kenneth Clarke, chemiczny atak w Salisbury został tak przeprowadzony, by nie było wątpliwości, kto za nim stoi – to atak wymierzony politycznie w Zachód, którego destabilizacja jest dziś jednym z głównych celów polityki ekipy Putina.

A skoro tak, to Londyn musi uzyskać wsparcie Zachodu, by się skutecznie bronić. Na tym ostatecznie polega wyzwanie, jakie staje przed zachodnią wspólnotą praworządnych demokracji wskutek dzisiejszej polityki rosyjskiej.

Czytaj także: Rosja stała za zamachem na byłego szpiega? May: „Wysoce prawdopodobne”

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Angela Merkel: Róbmy to, co do nas należy

Tylko w „Polityce”. Rozmowa z kanclerz Angelą Merkel o tym, jak Unia chce wyjść z kryzysu, o zmianie europejskiego kursu Niemiec, praworządności, relacjach z Chinami i Rosją.

Adam Krzemiński
26.06.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną