Świat

Premier Theresa May przetrwa!

Theresa May Theresa May Number 10 / Flickr CC by 2.0
Neal Ascherson, znany brytyjski autor i publicysta „Observera”, o dalszych losach brexitu i premier Wielkiej Brytanii.

MAREK RYBARCZYK: – Wszystko wskazuje na to, że w połowie grudnia ustalenia niedzielnego szczytu zostaną odrzucone przez Izbę Gmin. Czy premier Theresa May ma szansę przekonać posłów?
NEAL ASCHERSON: – Moim zdaniem tak. Choć jestem tu w mniejszości, wydaje mi się, że May zdoła jakoś przepchnąć swój „deal” z Unią przez parlament. Stanie się tak, bo koniec końców większość posłów będzie się bać chaosu.

Przekreślałoby to szanse na referendum?
Tak, wydaje mi się niestety, że jego szanse są bliskie zera.

Co będzie, jeśli nie ma pan racji i May przegra?
Wtedy Partia Pracy będzie się starać doprowadzić do przedterminowych wyborów. Eurosceptyczny Jeremy Corbyn, lider labourzystów, i jego otoczenie nie opowiadają się za referendum. Ale labourzyści są pod naciskiem coraz większej grupy zwolenników „people’s vote” w społeczeństwie. Prawdę mówiąc, chodzi tu o zaangażowaną w to mniejszość – klasę średnią z wielkich miast. Inni, większość Brytyjczyków, uznają raczej, że kolejne głosowanie jeszcze bardziej podzieli społeczeństwo. Odrzucają możliwość ponownego roztrząsania kwestii brexitu.

Jeśli jednak „deal” upadnie, nie można tego wykluczyć. Wielu młodych działaczy w Londynie bardzo na to liczy.
Moim zdaniem szanse na referendum są dziś jak jeden do pięćdziesięciu. Jest to mało prawdopodobne, choć może się wydarzyć, ale tylko jeśli rozsypałaby się cała maszyneria Izby Gmin. Ja tak czy inaczej stawiam, nawet w tym wariancie, na wyjście Wielkiej Brytanii bez porozumienia z Unią, które zostanie oczywiście upozorowane na jakieś „porozumienie”.

Czytaj także: Deklaracja polityczna w sprawie brexitu nie kończy problemów

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Jak leśnicy sami sprywatyzowali Lasy Państwowe

Prywatyzacją lasów politycy straszą nas regularnie. Zawsze wtedy, gdy partykularne interesy leśnego lobby i jego politycznych protektorów wydają się zagrożone. Samym jednak lasom przekazanie w prywatne ręce nigdy nie groziło. PiS wykreowało wroga, żeby nas przed nim bronić.

Joanna Solska
01.09.2015
Reklama