Świat

Nie żyje George H.W. Bush, były prezydent USA

George H.W. Bush (1924-2018) George H.W. Bush (1924-2018) Stringer/Reuters / Forum
41. prezydent Stanów Zjednoczonych zmarł w wieku 94 lat. O śmierci patriarchy rodu poinformował rzecznik rodziny.

George H.W. Bush pełnił urząd w latach 1989–93, wcześniej przez dwie kadencje był wiceprezydentem w administracji Ronalda Reagana, ambasadorem USA przy ONZ, szefem misji łącznikowej w Chinach, a także kongresmenem z ramienia Partii Republikańskiej i szefem CIA. Na czas jego kadencji przypadły przemiany polityczne i gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej, które jako prezydent bardzo wspierał, a po upadku Związku Radzieckiego rozpoczął pokojową współpracę z Rosją. W czasie gdy był prezydentem, Stany Zjednoczone prowadziły interwencję zbrojną w Panamie oraz brały udział w koalicji zaangażowanej w pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej.

Był patriarchą rodu polityków – jego syn George W. Bush też był prezydentem, a syn Jeb, były gubernator Florydy, także chciał nim zostać. Bush senior był najmłodszym pilotem w lotnictwie marynarki wojennej, absolwentem Uniwersytetu Yale, a także przedsiębiorcą naftowym w Teksasie, który dorobił się majątku w tym przemyśle.

Czytaj więcej o rodzinie Bushów

Przyjaźń z Clintonem

Przez lata zmagał się z chorobą Parkinsona. Swoje kolejne urodziny fetował zwykle jakimś osobliwym wyczynem, z okazji osiemdziesiątki skoczył np. ze spadochronem. Już na emeryturze zaprzyjaźnił się i zaangażował we wspólną działalność charytatywną z byłym prezydentem Billem Clintonem. Jego żona Barbara zmarła w kwietniu 2018 r. Oboje byli bardzo lubiani przez Amerykanów.

Więcej: Tak to się robi w Ameryce. Byli prezydenci USA występują we wspólnej sprawie

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Dyplomaci jak hostessy – tak działa polskie MSZ

PiS w zasadzie nie prowadzi polityki zagranicznej. Nie potrzebuje więc doświadczonych ambasadorów. Chyba że do roli hostess.

Grzegorz Rzeczkowski
09.10.2019
Reklama