Świat

Słowacy wybierają. Niezależna prawniczka o krok od prezydentury

Zuzana Czaputova Zuzana Czaputova Aleksiej Witwicki / Forum
Faworytką słowackich wyborów jest Zuzana Czaputova – prawniczka znana z głośnych procesów, w których walczyła z nieprawościami w administracji rządowej. W drugiej turze zmierzy się kandydatem partii rządzącej.

Zuzana Czaputova wygrała pierwszą turę wyborów prezydenckich na Słowacji, ale najpewniej nie uzyskała ponad 50 proc. głosów. Za dwa tygodnie zmierzy się więc z kandydatem partii rządzącej Maroszem Szevczoviczem.

Urny zapieczętowano o godz. 22, ale ciszę wyborczą przedłużono o ponad godzinę. Wszystko z powodu incydentu w jednym z lokali na wschodzie kraju: radny przyszedł pijany, chwycił urnę i cisnął nią o podłogę. Na Słowacji urny są wykonane z kartonu – pudło się rozpadło, karty do głosowania posypały się na podłogę.

Kompetentna i zdecydowana Czaputova

Faworytką wyborów jest Zuzana Czaputova – niezależna prawniczka, znana z głośnych procesów, w których walczyła z nieprawościami w administracji rządowej. W kraju, którym od ośmiu lat rządzi skorumpowana partia SMER, takie postawy są dostrzegane i wspierane przez media. Czaputova była znana, ale nie na tyle, żeby liczyć na zwycięstwo. Jej celem było raczej zwrócenie uwagi na partię polityczną, którą w międzyczasie zakładała – Progresywną Słowację.

Szybko się okazało, że w telewizji Czaputova robi znakomite wrażenie osoby kompetentnej, niekonfliktowej, zdecydowanej i silnej, zdolnej postawić się znacznie bardziej doświadczonym konkurentom. W ciągu miesiąca zdominowała sondaże i teraz pewnie zmierza do zwycięstwa.

Czytaj także: Czechy były mężczyzną, Słowacja kobietą

Trudne zadanie dla Czaputovej

Jeśli się jej uda, zostanie pierwszą w historii kraju kobietą na fotelu prezydenta. I będzie miała wyjątkowo trudne zadanie, bo przy obecnym układzie władzy, z zażarcie broniącą wpływów partią SMER, będzie jedynym gwarantem praworządności i demokratycznych zasad w pogrążonym w głębokim kryzysie kraju.

Wszystko, co od roku dzieje się w słowackim życiu publicznym, odbywa się w cieniu zbrodni sprzed roku, kiedy zamordowano młodego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczoną Martinę Kusznirową. Zbrodnia odsłoniła zaszokowanym Słowakom pajęczynę dziwnych powiązań między światem biznesu i polityki. Śledztwo trwa, główni podejrzani siedzą w areszcie i czekają na proces. Opinia publiczna oczekuje oczyszczenia życia publicznego. Jeśli Czaputova wygra wybory, będzie to gwarancja, że cały proces odbędzie się bez matactw.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kultura

Jak Koreańczycy podbijają świat muzyki klasycznej. Słychać ją nawet w słynnych k-dramach

Muzycy z Korei Południowej coraz częściej podbijają świat muzyki klasycznej. To dalszy ciąg koreańskiej fali, efekt olbrzymich ambicji i kultury, która Beethovena i Brahmsa umieszcza w tytułach romansowych seriali.

Dorota Szwarcman
15.07.2024
Reklama