Świat

Angela Merkel w 40. rocznicę powstania „Solidarności”

Angela Merkel Angela Merkel Angela Merkel / Facebook
„Solidarność” wyzwoliła siły, porywając inne społeczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej. Śledziliśmy te wydarzenia w Niemczech – mówiła kanclerz Niemiec.

Wbrew naszej prawicy, która jak zwykle sięga po antyniemiecką kłonicę, pomawiając m.in. szefową rządu federalnego o pogardę dla Polaków i nieliczenie się z „polską wrażliwością”, należą się słowa uznania za powiązanie zbliżającej się 30. rocznicy zjednoczenia Niemiec z powstaniem „Solidarności” dziesięć lat wcześniej. Oto tekst podkastu Angeli Merkel opublikowany na stronie Urzędu Kanclerskiego 29 sierpnia:

Merkel: „Solidarność” mnie ukształtowała

Bardzo dobrze pamiętam decydujące dni sierpnia 1980 r. Robotnice i robotnicy stoczni im. Lenina w Gdańsku stanowczo przeciwstawili się socjalistycznemu reżimowi, w pokojowym proteście domagając się większego współdecydowania. Chcieli zorganizować się w niezależny związek zawodowy, by razem bronić swoich praw. Dzięki ich odważnemu protestowi ludziom udało się poprawić swoją sytuację. A wołaniem o sprawiedliwość i wolność w końcu zwyciężyli. Po trudnych negocjacjach polski rząd 31 sierpnia 1980 r. podpisał tzw. porozumienia gdańskie. Powstał niezależny, samorządny związek zawodowy „Solidarność”.

„Solidarność” wyzwoliła siły, porywając inne społeczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej. Także my w Niemczech – tak w NRD, jak w Republice Federalnej – śledziliśmy z bliska to, co osiągnęli nieustraszeni Polki i Polacy.

Gdy w tym roku obchodzimy w Niemczech 30-lecie zjednoczenia, protestujący gdańszczanie są jako wzór nieodzowną częścią tych obchodów. Już dziesięć lat wcześniej pokazali drogę enerdowskim obrończyniom i obrońcom praw człowieka. Ich wola wolności poruszyła kamienie, które w końcu obaliły mur berliński i żelazną kurtynę.

Kobiety i mężczyźni „Solidarności” to europejscy bohaterowie wolności, którzy także mnie ukształtowali.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013
Reklama