Wujek Obamy zaskoczeniem w kampanii

Auschwitz i wujek na strychu
Czym by tu jeszcze wzruszyć Amerykanów pod koniec długotrwałej kampanii wyborczej? Ostatni pomysł Baracka Obamy faktycznie wzbudził powszechną uwagę, ale raczej kandydatowi nie pomógł.

 

„Miałem wujka, który służył w pierwszych amerykańskich oddziałach, jakie weszły do Auschwitz, wyzwalając obozy koncentracyjne - powiedział Obama w stanie Nowy Meksyk. - U nas w rodzinie mówi się, że potem, po powrocie do Stanów zaszył się na strychu i przez pół roku nie wychodził z domu."

Historię wujka natychmiast podchwyciła konkurencja, a konkretnie Komitet Wyborczy Partii Republikańskiej. „Wątpliwe twierdzenia Obamy są niezgodne z faktami historycznymi i wymagają wyjaśnienia - powiedział rzecznik Komitetu, Alex Conant.  - Jak wiadomo, to wojska sowieckie wyzwoliły Auschwitz. Tak więc słowa Obamy nie mogą być prawdą, chyba że jego wuj służył w Armii Czerwonej".

Na drugi dzień sztab Obamy przyznał, że kandydat popełnił gafę: pomylił dwa obozy koncentracyjne. „Senator Obama jest dumny z tego, że jego dziadek i bracia dziadka służyli w wojsku podczas II wojny światowej - a zwłaszcza z tego, że jeden z tych braci brał udział w wyzwalaniu obozu w Buchenwaldzie. Wczoraj senator Obama omyłkowo wymienił nazwę Auschwitz zamiast Buchenwald, mówiąc o żołnierzu ze swej rodziny, który walczył heroicznie w tamtym okresie" powiedział rzecznik Baracka Obamy.

Jak wyjaśniają agencje, Buchenwald - w odróżnieniu od Auschwitz, obozu zagłady - był głównie obozem pracy przymusowej. Poniosło w nim śmierć ok. 56 tys. więźniów. Brat dziadka Obamy służył w 89. dywizji piechoty, którą przerzucono do Niemiec dopiero w 1945 roku. 4 kwietnia dywizja ta zajęła bez oporu nawet nie sam Buchenwald, ale Ohrdruf - jedną z  filii tego obozu.

Szczęśliwie nikt jak dotąd nie zakwestionował opowieści o dalszych losach wujka na strychu.

 
(Reuters, The Boston Globe)

 

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną