Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI

Okładka nowego wydania POLITYKI Okładka nowego wydania POLITYKI Polityka
Jak przebiegła „ta pierwsza niedziela”, jak Polacy radzą sobie z nową sytuacją, jak zakazy są omijane, czy może być to dla obozu rządzącego polityczny kłopot?
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Polityka Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Wolne od handlu niedziele – pierwsza z nich właśnie za nami – podzieliły Polaków. Jedni twierdzą, że nie było przecież nieszczęścia, jakiegoś armagedonu, nic się nie zawaliło. Inni zauważają, że nikt nie zakładał, że pojawią się masowe protesty i wielotysięczne demonstracje przeciwko zamykaniu galerii handlowych, niemniej jest to kolejne za nowej władzy ograniczenie pola wyboru dla obywateli. Jak zatem przebiegła „ta pierwsza niedziela”, jak Polacy radzą sobie z nową sytuacją, jak zakazy są omijane, czy ludzie się do tego przyzwyczają, czy jednak może być to dla obozu rządzącego polityczny kłopot – o tym wszystkim w najnowszej POLITYCE pisze Juliusz Ćwieluch w okładkowej, obszernej relacji.

Co jeszcze w najnowszym numerze? Ewa Siedlecka opisuje nadzwyczajny stan prawny, jaki zapanował w kraju po wyborze – wbrew zapisom konstytucji – nowej Krajowej Rady Sądownictwa: co dalej z sędziami, procesami, wyrokami? Wojciech Szacki przygląda się Mateuszowi Morawieckiemu, który miał być premierem na lata, a już po stu dniach wygląda na mocno poobijanego i zużywa się politycznie znacznie szybciej, niż w PiS przypuszczano. Rafał Kalukin przypomina zaś postać byłego premiera Jana Olszewskiego, który staje się coraz surowszym krytykiem dzisiejszej władzy i zaczyna być w PiS krytykowany, choć wcześniej uchodził za bohatera nocy czerwcowej.

Ponadto: o tym, jak działa propaganda, o rosnącej roli katechetów w polskich szkołach, o tym, na co pomaga, a na co nie, program 500+, o tym, jakim problemem dla radnych może być ich adres zamieszkania, o końcu umów śmieciowych, o berlińskim muzeum szpiegostwa oraz o bardzo drogich Rolling Stonesach.

Polecam też rozmowę z reżyserem Władysławem Pasikowskim, którego film „Pitbull. Ostatni pies” wchodzi właśnie na ekrany kin, oraz reportaż z cyklu „Na własne oczy” o rozdawaniu zupy i rozmowach o życiu, jakie się przy tej okazji toczą.

I wiele innych artykułów, wywiadów, felietonów. Zachęcam do przeczytania całości bardzo różnorodnego numeru.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama