Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI

Okładka nowego wydania POLITYKI Okładka nowego wydania POLITYKI Polityka
Jak przebiegła „ta pierwsza niedziela”, jak Polacy radzą sobie z nową sytuacją, jak zakazy są omijane, czy może być to dla obozu rządzącego polityczny kłopot?
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Polityka Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Wolne od handlu niedziele – pierwsza z nich właśnie za nami – podzieliły Polaków. Jedni twierdzą, że nie było przecież nieszczęścia, jakiegoś armagedonu, nic się nie zawaliło. Inni zauważają, że nikt nie zakładał, że pojawią się masowe protesty i wielotysięczne demonstracje przeciwko zamykaniu galerii handlowych, niemniej jest to kolejne za nowej władzy ograniczenie pola wyboru dla obywateli. Jak zatem przebiegła „ta pierwsza niedziela”, jak Polacy radzą sobie z nową sytuacją, jak zakazy są omijane, czy ludzie się do tego przyzwyczają, czy jednak może być to dla obozu rządzącego polityczny kłopot – o tym wszystkim w najnowszej POLITYCE pisze Juliusz Ćwieluch w okładkowej, obszernej relacji.

Co jeszcze w najnowszym numerze? Ewa Siedlecka opisuje nadzwyczajny stan prawny, jaki zapanował w kraju po wyborze – wbrew zapisom konstytucji – nowej Krajowej Rady Sądownictwa: co dalej z sędziami, procesami, wyrokami? Wojciech Szacki przygląda się Mateuszowi Morawieckiemu, który miał być premierem na lata, a już po stu dniach wygląda na mocno poobijanego i zużywa się politycznie znacznie szybciej, niż w PiS przypuszczano. Rafał Kalukin przypomina zaś postać byłego premiera Jana Olszewskiego, który staje się coraz surowszym krytykiem dzisiejszej władzy i zaczyna być w PiS krytykowany, choć wcześniej uchodził za bohatera nocy czerwcowej.

Ponadto: o tym, jak działa propaganda, o rosnącej roli katechetów w polskich szkołach, o tym, na co pomaga, a na co nie, program 500+, o tym, jakim problemem dla radnych może być ich adres zamieszkania, o końcu umów śmieciowych, o berlińskim muzeum szpiegostwa oraz o bardzo drogich Rolling Stonesach.

Polecam też rozmowę z reżyserem Władysławem Pasikowskim, którego film „Pitbull. Ostatni pies” wchodzi właśnie na ekrany kin, oraz reportaż z cyklu „Na własne oczy” o rozdawaniu zupy i rozmowach o życiu, jakie się przy tej okazji toczą.

I wiele innych artykułów, wywiadów, felietonów. Zachęcam do przeczytania całości bardzo różnorodnego numeru.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Radosław Sikorski dla „Polityki”: Świat nie idzie w dobrą stronę. Ale Putin tej wojny nie wygrywa

PiS wyobraża sobie, że przez solidarność ideologiczną z USA Polska może być takim Izraelem nad Wisłą. Że cała Europa będzie uwikłana w wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi, a Polska jako jedyna traktowana wyjątkowo przez Waszyngton. To jest ryzykowne założenie – mówi w rozmowie z „Polityką” szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Marek Ostrowski, Łukasz Wójcik
18.04.2025
Reklama