Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI
Czy ostatnie spadki PiS w sondażach to chwilowe wahnięcie, które partia rządząca szybko odrobi, czy jednak zaczyna się stały, choć może powolny zjazd?
Okładka nowego wydania POLITYKI
Polityka

Okładka nowego wydania POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI
Michał Mutor/Polityka

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Najważniejsze dzisiaj pytanie w polskiej polityce brzmi: czy ostatnie spadki PiS w sondażach to chwilowe wahnięcie, które partia rządząca szybko odrobi, czy jednak zaczyna się stały, choć może powolny zjazd? Takie mniejsze lub większe „zjazdy” przytrafiały się wszystkim dużym formacjom politycznym, jakie rządziły po 1989 roku. AWS, SLD, Platformie, nawet PiS w 2007 roku.

Czy to już ten moment? Czy obóz rządzący wydobędzie się z tarapatów, stworzy nową opowieść, w którą ludzie znowu uwierzą, zastosuje sztuczki marketingowe, dorzuci socjalu? W najnowszym numerze POLITYKI sytuację PiS wszechstronnie analizują Anna Dąbrowska i Wojciech Szacki, pokazując przyczyny obecnych spadków poparcia i możliwe recepty, jakie rządzący mogą zastosować.

Ponadto w najnowszej POLITYCE: Grzegorz Rzeczkowski opisuje rosyjskie gry smoleńskie, czyli w jaki sposób Moskwa wpływa na podziały polityczne w Polsce na tle katastrofy sprzed ośmiu lat. Prof. Wojciech Burszta, kulturoznawca, mówi w wywiadzie, na czym polega specyficzna religia smoleńska i jak długo może ona przetrwać. Paweł Dunin-Wąsowicz omawia bardzo już bogatą literaturę smoleńską. Rafał Kalukin przypomina postać Włodzimierza Czarzastego, zastanawiając się, dlaczego SLD, którego jest liderem, rośnie w sondażach, choć był, jak się zdawało, skazany na klęskę. Prof. Marcin Matczak natomiast, prawnik, radzi opozycji, jakiego języka powinna używać, aby trafić do szerszego elektoratu.

Co jeszcze? Piszemy o rodzinach multi-kulti w Polsce, których – wbrew antyimigracyjnym nastrojom – jest coraz więcej, o seminariach obywatelskich, czyli domowych spotkaniach, na których omawia się sytuację w kraju, o polskich pacjentach z zaćmą uciekających do Czech, o mniej znanej historii Róży Luksemburg, o tym, czy filozofowie są jeszcze potrzebni, o skandalu w Polskim Związku Kolarskim, o tym, jak Spotify zmienił świat muzyki, oraz o bardzo nowatorskich drewnianych domach.

Jak widać, najnowsza POLITYKA jest bardzo różnorodna tematycznie, a przedstawiłem tylko część naszych propozycji. Zapewniam, że każdy znajdzie w najnowszym numerze coś dla siebie. Rekomenduję też zakup POLITYKI z „Niedokończonym filmem”, dokumentem Yael Hersonski, który demaskuje kłamstwa propagandy hitlerowskiej na temat getta warszawskiego.

Życzę inspirującej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj