Kraj

Co w nowym numerze „Polityki”

Jak teraz wygląda edukacyjny chaos, na ile szkoły średnie są przygotowane na setki tysięcy kandydatów, ile uczniowskich dramatów pojawi się w tych pechowych rocznikach?

Wakacje nie są dla wszystkich. Ponad 700 tys. absolwentów gimnazjów i podstawówek wraz z rodzicami (to w sumie pewnie ponad 2 mln osób) przeżywa niezwykle nerwowe chwile związane z rekrutacją do liceów i techników. To ten słynny podwójny rocznik, efekt tzw. reformy szkolnictwa autorstwa Anny Zalewskiej, wciąż świętującej zapewne sukces w wyborach do europarlamentu.

Te nerwy potrwają praktycznie przez cały lipiec i spory kawałek sierpnia, kiedy cały proces gorączkowego szukania szkół pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru, zakończy się często bez satysfakcji. Jak wygląda ten edukacyjny chaos, na ile szkoły średnie są przygotowane na te setki tysięcy kandydatów, ile uczniowskich dramatów pojawi się w tych pechowych rocznikach? W dodatku po nieudanym strajku nauczycieli wielu z nich odchodzi z zawodu, czego pełny efekt objawi się we wrześniu. O tym wszystkim w najnowszej „Polityce” pisze Joanna Cieśla. Zachęcam do przeczytania tego tekstu nie tylko bezpośrednio zainteresowanych rodziców, ale wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć, co się stało w polskiej oświacie i jak to będzie wyglądać w niedalekiej przyszłości.

Okładka nowego wydania „Polityki”PolitykaOkładka nowego wydania „Polityki”

Co jeszcze w najnowszym wydaniu „Polityki”?

– Mariusz Janicki pisze o opozycyjnej ojkofobii, nowym zjawisku polegającym na głębokiej niechęci wyborców do teoretycznie popieranych przez nich formacji, co jest połączone z rosnącym podziwem dla PiS i Jarosława Kaczyńskiego.

– Robert Krasowski, znany publicysta, filozof, pisze o „bestii demosu”, czyli o nieznanych wyrokach kapryśnego ludu, który potrafi w wyborach wynieść polityczną siłę na szczyty, po czym zepchnąć ją na samo dno: czego zatem chce elektorat, jakimi kryteriami się kieruje, czy jest w tym jakiś sens, racjonalność?

– O politycznym znaczeniu zjawiska LGBT pisze Rafał Kalukin, zastanawiając się, na ile bezkompromisowa walka o prawa mniejszości seksualnych wpływa na układ sił i wynik wyborów.

– Edwin Bendyk opisuje wejście samorządów na ogólnopolską scenę polityczną: jak władze lokalne mogą wpływać na życie publiczne, czy rzeczywiście – jak biją na alarm media związane z obozem władzy – zagraża to integralności politycznej państwa?

– Mariusz Sepioło raportuje spod częstochowskiej Jasnej Góry, gdzie przeniosły się – w formie demonstracji i kontrdemonstracji – ważkie polskie spory ideowe i światopoglądowe.

– Ewa Siedlecka mierzy się z mitem dożywocia – co ta kara naprawdę załatwia, jak wyglądają wyroki za zabójstwo w innych krajach Unii Europejskiej?

Ponadto w numerze: o tajemnicach polskich sypialni, o handlowej wojnie o sieć Spar, o buncie kobiet w Szwajcarii, o kawiarniach ze zwierzętami do oglądania i głaskania, o polskich rysownikach komiksów, którzy robią kariery w znanych amerykańskich studiach filmowych, o pigułce nie „po”, ale „przed”, o tym, że muzykę tworzy już sztuczna inteligencja, oraz o korzyściach z legalizacji marihuany.

To daleko nie wszystkie nasze propozycje z najnowszego wydania, zachęcam do zapoznania się z pozostałymi tekstami, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Życzę przyjemnej i inspirującej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Dyplomaci jak hostessy – tak działa polskie MSZ

PiS w zasadzie nie prowadzi polityki zagranicznej. Nie potrzebuje więc doświadczonych ambasadorów. Chyba że do roli hostess.

Grzegorz Rzeczkowski
09.10.2019
Reklama