„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Jak rynek pracownika spowodował wzrost bezrobocia

Czy w nadchodzących miesiącach bezrobocie będzie rosnąć? Prawdopodobnie tak. Czy w nadchodzących miesiącach bezrobocie będzie rosnąć? Prawdopodobnie tak. Marvin Meyer / Unsplash
Bezrobocie w Polsce wzrosło po raz pierwszy od początku 2015 r. Wbrew pozorom nie jest to zła informacja.

W poniedziałek 26 listopada GUS opublikował wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) za trzeci kwartał tego roku. Najsilniej eksponowanym w mediach wnioskiem z badania był wzrost bezrobocia w stosunku do poprzedniego okresu – pierwszy raz raz od początku 2015 r. W trzecim kwartale bezrobocie wyniosło 3,8 proc., czyli o 0,2 pkt. proc. więcej niż w poprzednim. Jednocześnie było o 0,9 pkt. proc. niższe niż przed rokiem. Wbrew pozorom to nie jest zła informacja.

Czytaj także: „Rynek pracownika”? W Polsce coś takiego nie istnieje

Bezrobocie wzrosło, ale rośnie aktywność zawodowa

Dla interpretacji odczytów bezrobocia ważna jest pełna informacja o sytuacji na rynku pracy. Dane BAEL za ostatni kwartał są optymistyczne. Bezrobocie co prawda nieznacznie wzrosło w porównaniu do poprzedniego kwartału, ale równocześnie rosła aktywność zawodowa i zatrudnienie. Metodologia BAEL, w odróżnieniu od danych o bezrobociu z urzędów pracy, dostarcza też informacji o źródłach bezrobocia. W stosunku do poprzednich okresów liczba bezrobotnych, którzy stracili pracę, zmalała o 3,5 proc. Było za to o kilkanaście procent więcej bezrobotnych, którzy sami zrezygnowali z pracy lub szukają zatrudnienia po raz pierwszy w życiu lub po dłuższej przerwie.

Polacy szukają lepszego zatrudnienia. Częściej mężczyźni niż kobiety

Obserwując od kilku miesięcy rynek pracownika, rosnące wynagrodzenia i piętrzące się w urzędach pracy i na portalach ogłoszeniowych informacje o wakatach, ludzie rezygnują z dotychczasowej pracy i szukają lepszego zatrudnienia. Na poszukiwanie pracy decydują się też ci, którzy do tej pory byli z różnych przyczyn bierni zawodowo. Nową motywację do pracy częściej odczuwali mężczyźni niż kobiety – wskaźnik aktywności zawodowej mężczyzn wzrósł o 0,6 proc., a kobiet jedynie o 0,1 proc. To akurat niepokojące zjawisko, bo pogłębia i tak dużą na tle pozostałych krajów UE różnicę w aktywności i zatrudnieniu pomiędzy płciami.

Czytaj także: Coraz więcej kobiet rezygnuje z pracy. To efekt programu 500+

Skutki obniżki wieku emerytalnego

Najważniejszym pozytywnym sygnałem z rynku pracy jest poprawa aktywności zawodowej i zatrudnienia. W ostatnim kwartale aktywni zawodowo (czyli pracujący i poszukujący pracy) stanowili 56,8 proc. ludności powyżej 15. roku życia – najwięcej od roku, kiedy to wskaźnik aktywności zawodowej gwałtownie spadł ze względu na wejście w życie obniżki wieku emerytalnego. Ich ubytek zrekompensowała jednak zwiększona aktywizacja w pozostałych grupach wiekowych, a zwłaszcza wśród dojrzałych pracowników. W grupie osób powyżej 45. roku życia aktywność wzrosła o 1,4 pkt. proc. w porównaniu do trzeciego kwartału 2017 r. i aż o 4 pkt. proc. od 2016 r.

Nadchodzi spowolnienie gospodarcze

Czy w nadchodzących miesiącach bezrobocie będzie rosnąć? Prawdopodobnie tak, zwłaszcza jeżeli wzrost aktywności utrzyma się jeszcze przez kilka miesięcy. Dynamika zatrudnienia spowalnia już od kilku miesięcy. Dane o bezrobociu rejestrowanym pokazały jego zatrzymanie na wrześniowym poziomie 5,7 proc. Zwykle bezrobocie też rośnie na początku roku – ze względu na zastój zatrudnienia w rolnictwie i sektorze budowlanym. Od nowego roku wejdą w życie nowe ograniczenia w niedzielnym handlu, które spowodują wyhamowanie zatrudnienia w tej branży. Zbliżające się w przyszłym roku spowolnienie gospodarcze doprowadzi też w końcu do zwolnień i upadłości, zwiększając liczbę bezrobotnych.

Czytaj także: Bezrobotni nie chcą pracy

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021
Reklama