Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Najgorszy jest zamach anonimowy

Pierwszy krwawy zamach terrorystyczny w USA po 11 września

Doroczny Maraton w Bostonie, organizowany w stolicy Massachusetts od 1897 roku jest jednym z symboli Ameryki i najstarszą taką imprezą na świecie. Terroryści, jak zwykle, wybierają symbole, w które uderzają, by nie tylko zabijać i ranić, ale i zastraszyć, wywołać nastrój zagrożenia.

Kiedy to piszemy, Ameryka dopiero się budzi po nocy z głównym pytaniem: kto podłożył bomby? Pakistańscy talibowie, wiązani z udaremnionym zamachem na Times Square w Nowym Jorku w maju 2010 r. – choć podkreślili w komunikacie, że chcą atakować Amerykę - od razu się zarzekli, że to nie oni. Pierwsze skojarzenie Amerykanów po 11 września biegnie ku Al-Kajdzie, zwłaszcza po zabójstwie duchowego przywódcy, Osamy ibn Ladena.

W Ameryce nie brak przecież rodzimych szaleńców, którzy gotowi są zabijać z przyczyn ideologicznych. Niepokój wywołała data zamachu – w USA był to ostatni dzień składania deklaracji podatkowych. Niewykluczone, że ekstremiści uczepili się i takiego powodu demonstracji antysystemowej. Największe trudności w wykrywaniu i zwalczaniu terroryzmu powoduje szczególna jego forma: kiedy sprawcy – owładniętemu jakąś chorą potrzebą protestu albo po prostu choremu psychicznie – w ogóle nie zależy na pokazaniu swej osoby. To zupełnie inny terroryzm niż Al-Kajdy, która publikuje całe manifesty w Internecie czy takiego Breivika, który pcha się do kamer telewizyjnych z politycznymi czy pseudofilozoficznymi kazaniami. Z taką formą anonimowego protestu świat miał do czynienia pod koniec lat 70. w Turcji, kiedy znajdowano ofiary na ulicach, a terroryści nie fatygowali się nawet, by wysyłać władzom jakiekolwiek wyjaśnienia. 

Gorzki paradoks Maratonu Bostońskiego wiąże się i z tym, że ostatnia jego mila była poświęcona pamięci ofiar szkoły w Newtown, w której cztery miesiące temu (14 grudnia 2012 r.) uzbrojony szaleniec z zimną krwią zabił dwadzieścioro dzieci. Prezydent Barack Obama podjął inicjatywę ustawodawczą dla ograniczenia dostępu do broni palnej i nawet częściowo złamał opór wpływowego Zrzeszenia Strzeleckiego, ale wiemy, że zabójcy zawsze znajdą jakąś broń. Nie sposób stworzyć absolutnego bezpieczeństwa dla jakiejkolwiek społeczności.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rowling? Jaka Rowling? Harry Potter i autorka non grata

Huczne obchody 20. rocznicy premiery filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” były okazją do wspomnień i wzruszeń. Zabrakło tej, od której wszystko się zaczęło – J.K. Rowling. Zapomnieli o autorce?

Marcin Zwierzchowski
16.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną