Świat

Największe armie w historii świata

Anna Ogiienko / Unsplash
Kiedy Polska była największą militarną potęgą Europy i kto ma dziś większą armię od Stanów Zjednoczonych i Chin – razem wziętych.

Ostatnie lata mogą zostać zapamiętane jako te, w których na nowo rozpoczął się globalny wyścig zbrojeń. Działania Rosji na Ukrainie przypomniały państwom NATO, jak bardzo zaniedbały swoją obronność. Państwa Azji Południowo-Wschodniej z niepokojem patrzą na Chiny, których gospodarka zwalnia, ale wydatki na wojsko rosną. W rekordowym tempie zbroi się Afryka.

Największe armie świata w liczbach

Być może ta napięta atmosfera skłoniła Martina Vargica do stworzenia poniższej grafiki, na której zestawił najliczebniejsze armie świata na przestrzeni czasu, od 2500 r. p.n.e. do dziś:

(powiększ obrazek)

.Martin Vargic/•.

(powiększ obrazek)

Jak widać, kulminacją tego historycznego wyścigu była II wojna światowa. Wraz z postępem technologicznym sama liczebność wojska traci jednak na znaczeniu, a liczy się jego wyposażenie i wyszkolenie. Dlatego też trudno porównywać potencjał USA z 1950 roku z armią dynastii Ming z roku 1500 mimo podobnej liczby żołnierzy.

Pewną kontrowersję może wzbudzić podział grafiki na kraje Wschodu i Zachodu, w domyśle – antagonistyczne. Stąd np. umieszczenie Korei Południowej i Korei Północnej po przeciwnych stronach wojennej barykady. Ale zabieg ten pozwolił pokazać np. przewagę, jaką nad państwami europejskimi miały w średniowieczu Chiny. I jak szybko stopniała ona w kolejnych stuleciach.

Dane do infografiki pochodzą z „Encyclopedii Britanniki”, zasobów brytyjskiego think tanku IISS oraz Wikipedii. W swoich szacunkach autor uwzględnił nie tylko żołnierzy z czynnej służby wojskowej – wówczas największą armię „Wschodu” miałyby obecnie Chiny, a „Zachodowi” przewodziłyby Stany Zjednoczone – ale również organizacje paramilitarne. W przypadku Korei Północnej jest to przede wszystkim Czerwona Gwardia Robotniczo-Chłopska, która liczy 3,5 miliona członków.

Najsilniejsze armie świata: ile liczy polska armia

Ponieważ sama liczebność armii w XXI wieku nie przekłada się wprost na jej możliwości, w ostatnim zestawieniu najpotężniejszych armii świata serwisu Global Firepower tylko Korea Południowa zmieściła się w dziesiątce. A Korea Północna znalazła się daleko chociażby za Polską:

(powiększ obrazek)

.Business Insider/Facebook.
Źródło: Global Firepower/Business InsiderBusiness Insider/FacebookŹródło: Global Firepower/Business Insider

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021
Reklama