Świat

Największe armie w historii świata

Anna Ogiienko / Unsplash
Kiedy Polska była największą militarną potęgą Europy i kto ma dziś większą armię od Stanów Zjednoczonych i Chin – razem wziętych.

Ostatnie lata mogą zostać zapamiętane jako te, w których na nowo rozpoczął się globalny wyścig zbrojeń. Działania Rosji na Ukrainie przypomniały państwom NATO, jak bardzo zaniedbały swoją obronność. Państwa Azji Południowo-Wschodniej z niepokojem patrzą na Chiny, których gospodarka zwalnia, ale wydatki na wojsko rosną. W rekordowym tempie zbroi się Afryka.

Największe armie świata w liczbach

Być może ta napięta atmosfera skłoniła Martina Vargica do stworzenia poniższej grafiki, na której zestawił najliczebniejsze armie świata na przestrzeni czasu, od 2500 r. p.n.e. do dziś:

(powiększ obrazek)

.Martin Vargic/•.

(powiększ obrazek)

Jak widać, kulminacją tego historycznego wyścigu była II wojna światowa. Wraz z postępem technologicznym sama liczebność wojska traci jednak na znaczeniu, a liczy się jego wyposażenie i wyszkolenie. Dlatego też trudno porównywać potencjał USA z 1950 roku z armią dynastii Ming z roku 1500 mimo podobnej liczby żołnierzy.

Pewną kontrowersję może wzbudzić podział grafiki na kraje Wschodu i Zachodu, w domyśle – antagonistyczne. Stąd np. umieszczenie Korei Południowej i Korei Północnej po przeciwnych stronach wojennej barykady. Ale zabieg ten pozwolił pokazać np. przewagę, jaką nad państwami europejskimi miały w średniowieczu Chiny. I jak szybko stopniała ona w kolejnych stuleciach.

Dane do infografiki pochodzą z „Encyclopedii Britanniki”, zasobów brytyjskiego think tanku IISS oraz Wikipedii. W swoich szacunkach autor uwzględnił nie tylko żołnierzy z czynnej służby wojskowej – wówczas największą armię „Wschodu” miałyby obecnie Chiny, a „Zachodowi” przewodziłyby Stany Zjednoczone – ale również organizacje paramilitarne. W przypadku Korei Północnej jest to przede wszystkim Czerwona Gwardia Robotniczo-Chłopska, która liczy 3,5 miliona członków.

Najsilniejsze armie świata: ile liczy polska armia

Ponieważ sama liczebność armii w XXI wieku nie przekłada się wprost na jej możliwości, w ostatnim zestawieniu najpotężniejszych armii świata serwisu Global Firepower tylko Korea Południowa zmieściła się w dziesiątce. A Korea Północna znalazła się daleko chociażby za Polską:

(powiększ obrazek)

.Business Insider/Facebook.
Źródło: Global Firepower/Business InsiderBusiness Insider/FacebookŹródło: Global Firepower/Business Insider

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Przyczyny powstania III Rzeszy

Upadek pierwszej niemieckiej demokracji, Republiki Weimarskiej, był niemal zaprogramowany przez wydarzenia wewnętrzne i międzynarodowe. Demokracja ta powstała z niezaakceptowanej klęski w Wielkiej Wojnie. Kontestowano ją na prawicy i lewicy.

Jerzy Holzer
21.09.2021
Reklama