Świat

Zamach w Paryżu

Ekspozytura zagraniczna tzw. Państwa Islamskiego?

Imam Hassen Chalghoumi rozmawia z policją w pobliżu siedziby redakcji Charlie Hebdo, w której w środę doszło do zamachu terrorystycznego. Imam Hassen Chalghoumi rozmawia z policją w pobliżu siedziby redakcji Charlie Hebdo, w której w środę doszło do zamachu terrorystycznego. Jacky Naegelen/Reuters / Forum
W centrum Paryża w pobliżu placu Republiki czterech terrorystów wtargnęło do redakcji satyrycznego tygodnika „Charlie Hebdo”, zabijając dziesięciu dziennikarzy i dwóch policjantów.
Regis Duvignau/Reuters/Polityka

Nieznani napastnicy zbiegli samochodem, który porzucili w innej dzielnicy. Chociaż w pierwszych godzinach ich nie ujęto, wiele wskazuje, że chodzi o zwolenników przywódcy tzw. Państwa Islamskiego, gdyż stojący na czele owego „państwa” Abu Bakr al-Bagdadi był przedmiotem szyderstw w tym tygodniku.

Sprawa jest poważna nie tylko ze względu na szokującą liczbę ofiar. Zamach na instytucje wolnej prasy zagraża samej demokracji, a przecież instytucje te są bezbronne, a w każdym razie nie są chronione tak jak posterunki wojska czy policji. Prezydent Francji, potępiając zamach, zapowiedział ochronę redakcji. Być może krok taki byłby słuszny, lecz nie ulega wątpliwości, że żylibyśmy w innym świecie, gdybyśmy uznali, że w centrum Europy musimy specjalnie chronić instytucje kojarzące się z wolnością słowa.

Przypomnijmy, że szeregi fanatyków na Bliskim Wschodzie zasiliło mniej więcej 5 tysięcy młodych ludzi, urodzonych i wychowanych w krajach europejskich, w tym podobno około tysiąca osób z samej Francji.

Ta fatalna siła przyciągania Państwa Islamskiego nakazuje zapewne zwrócić jeszcze większą uwagę na to, co mają do powiedzenia imamowie w kazaniach piątkowych. Przed paroma laty trzech imamów Francja wydaliła właśnie ze względu na radykalizm. Z pewnością ogromna większość wielomilionowej rzeszy muzułmanów we Francji to ludzie chcący żyć w pokoju i potępiających ekstremizm. Czy duchowni muzułmańscy otwarcie potępią ów zamach?

Tak czy inaczej ta tragedia wzmocni ludzi niechętnie odnoszących się do islamu w ogóle i napędzi błędne koło. Im więcej ludzi potępia islam jako taki, tym więcej przybywa ekstremistów, których wabią hasła rzekomo prześladowanej religii.

Tygodnik „Charlie Hebdo” był pięć lat temu obiektem zamachu bombowego za zamieszczoną wtedy karykaturę proroka. Ówczesny prezydent Francji Jacques Chirac potępił zamach, ale równocześnie zwrócił uwagę, że jest przeciwnikiem tego, by satyra raniła uczucia religijne.

Tym razem chodzi o co innego. Jeśli prawdą jest, że zamachowcy mścili się za szyderstwa z Al-Bagdadiego, to trzeba zwrócić uwagę, że chodzi o terrorystę i samozwańczego lidera politycznego, a nie żaden symbol religii.

.Twitter.
Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną