Świat

Donald Trump 45. prezydentem USA. Zobacz, jak głosowały poszczególne stany [MAPA]

Donald Trump / Polityka
Clinton już o godzinie 2 czasu polskiego zamieściła na Facebooku wpis z podziękowaniami dla sztabu. Wiedziała, że przegra.
Hillary Clinton i były prezydent Bill Clinton zagłosowali rano w Chappaqua w stanie Nowy Jork.Hillary Clinton/Facebook Hillary Clinton i były prezydent Bill Clinton zagłosowali rano w Chappaqua w stanie Nowy Jork.

Po przeliczeniu wyników z 50 stanów kandydat Partii Republikańskiej zwiększył przewagę nad Hillary Clinton do 58 głosów elektorów. Zwycięstwo Donalda Trumpa ogłosiły już zagraniczne agencje, m.in. Associated Press.

Donald Trump wygrał m.in. w Indianie i Kentucky, w których tradycyjnie wygrywają kandydaci republikanów, oraz w Wirginii Zachodniej, Teksasie, Arkansas, Oklahomie, Mississippi, Tennessee, Karolinie Południowej i Północnej, Alabamie, Luizjanie i ma 276 głosów elektorskich. Udało mu się też zdobyć kilka tzw. swing states, czyli stanów „niezdecydowanych”, jak Georgia, Karolina Północna, Ohio, New Hampshire oraz bardzo cenną Florydę.

Wygrał też w Ohio, o którym mówi się, że „zmierza dokładnie tam, gdzie cała Ameryka”.

Hillary Clinton zdobyła większość głosów elektorskich w typowo niebieskich stanach, takich jak m.in. Vermont, Nowy Jork, Maryland, Massachusetts, Rhode-Island, Connecticut, Nowy Meksyk, Waszyngton czy New Jersey, oraz swingującej Pensylwanii, Kolorado i Wirginii. Zdobyła w sumie 218 głosów.

Clinton już o godzinie 2 czasu polskiego zamieściła na Facebooku wpis z podziękowaniami dla sztabu, który przygotowywał jej kampanię. Wielu odebrało go jako przedwczesny gest przegranej.

Według sondażu exit poll NBC News wyborcy poniżej 30. roku życia zaskakująco często głosowali na trzeciego kandydata, którym był najczęściej Gary Johnson (Partia Libertariańska) lub Jill Stein (Partia Zielonych). W grupie 18–29 lat 9 proc. wyborców nie zagłosowało ani na Trumpa, ani na Clinton.

W 2012 roku Barack Obama pokonał głównego kontrkandydata Mitta Romneya, zdobywając 332 głosy (na minimum 270 wymaganych).

Mapa interaktywna: Jak głosowały poszczególne stany

(powiększ mapę)

Procedura wczesnego głosowania

Wielu Amerykanów skorzystało w tym roku z opcji wcześniejszego głosowania. Przed 8 listopada głos oddało 40 mln ludzi. To pokaźna część elektoratu (w sumie do urn udało się 120–130 mln ludzi).

Rekord padł w Zachodniej Wirginii, gdzie wcześniejsze głosy oddało ponad 220 tysięcy obywateli USA. W 2012 i 2008 roku z tej możliwości skorzystało tam blisko 150 tys. osób.

Nieprawidłowości podczas głosowania

Prawnicy ze sztabu Donalda Trumpa złożyli pozew przeciwko urzędnikom z hrabstwa Clark w Nevadzie. Według nich lokale wyborcze były otwarte „dwie godziny za długo”. Jak informowała CNN, komisje zamknięto dopiero wtedy, kiedy zagłosowali wszyscy stojący w kolejce przed lokalem.

Według Ariego Malbera, dziennikarza telewizji MSNBC, pozew jest bezsensowny, bo prawo Nevady mówi, że „jeśli głosujący czekają w kolejce, lokal musi być otwarty, dopóki nie zagłosują”.

Zdaniem komentatorów pozew ma wysłać sygnał do wyborców Trumpa, że wybory w USA nie były przeprowadzone uczciwie. Sztab Trumpa chce być przygotowany na ewentualną powtórkę scenariusza z 2000 roku, kiedy na Florydzie trzeba było ponownie przeliczać głosy i różnicą zaledwie 537 głosów George W. Bush pokonał Ala Gore’a.

Eric Trump złamał prawo

Poważny błąd po oddaniu głosu oddał syn Donalda Trumpa Eric. Opublikował on na Twitterze zdjęcie swojej karty do głosowania, co w stanie Nowy Jork, gdzie głosował, jest złamaniem prawa. Po kilku godzinach wpis Erica Trumpa zniknął z sieci.

Republikanie z sukcesem w Izbie Reprezentantów

Republikanie wygrali także wybory do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Uzyskali 226 na 435 miejsc i większość w niższej izbie amerykańskiego parlamentu.

Prezydenta USA wybierają elektorzy

Przypomnijmy, że Amerykanie nie głosują bezpośrednio na swoich kandydatów, ale na elektorów zasiadających w Kolegium Elektorów Stanów Zjednoczonych, którzy dopiero w pierwszy poniedziałek po drugiej środzie grudnia formalnie wybiorą prezydenta USA.

Od 1937 r. nowo wybrani prezydenci składają przysięgę 20 stycznia w samo południe czasu waszyngtońskiego. Zasadę tę wprowadziła 20. poprawka do konstytucji. Jeśli 20 stycznia wypada w niedzielę, wówczas ceremonia odbywa się 21 stycznia.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama