Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Szukajcie szczęścia gdzie indziej – mówi uchodźcom szwedzka minister

Protest palestyńskich uchodźców w Szwecji, październik 2015 r. Protest palestyńskich uchodźców w Szwecji, październik 2015 r. Jessica Gow / Forum
Magdalena Andersson przyznała samokrytycznie, że Szwecja nie jest w stanie zintegrować tak wielkiej liczby uchodźców ze społeczeństwem i zapewnić im podobnego standardu życia.

Szwecja przyjęła najwięcej w Europie uchodźców w stosunku do liczby mieszkańców. Dwukrotnie więcej per capita, niż przyjęły prowadzące w liczbach bezwzględnych Niemcy. I chociaż gospodarka Szwecji rozwija się znakomicie (stabilny wzrost, spadające bezrobocie i rekordowe zatrudnienie), nie jest ona już w stanie przyjmować więcej uchodźców i zapewnić im godziwych do życia warunków.

„Byliśmy naiwni w ocenie wielkości zjawiska” – przyznał przed kilkoma miesiącami szwedzki Urząd Imigracyjny, który nadal nie może sobie poradzić z nawałem pracy. Mimo że liczba ubiegających się o azyl w Szwecji spadła ze 163 tysięcy w 2015 roku do 35 tysięcy w kończącym się roku. Minister finansów Magdalena Andersson przyznała samokrytycznie, że Szwecja nie jest w stanie zintegrować tak wielkiej liczby uchodźców ze społeczeństwem i zapewnić im podobnego standardu życia. Wezwała zabiegających o azyl, żeby szukali go w innych krajach.

Dlaczego Szwecja nie chce już uchodźców?

I nie chodzi bynajmniej o pieniądze. Nie ma miejsc pracy dla ludzi bez kwalifikacji. Brakuje nauczycieli i lekarzy, którzy podjęliby opiekę nad ciężko doświadczonymi wojnami uchodźcami. Brakuje mieszkań – mimo hossy na rynku budowlanym. Musimy się obecnie skoncentrować na tym, żeby tym ludziom, którzy otrzymali już prawo pobytu w Szwecji, zapewnić pracę i mieszkanie, a ich dzieciom dać należne im wykształcenie, podkreśla minister Andersson.

Andersson odniosła się także do słów socjaldemokratycznego premiera Stefana Löfvena, który w 2015 roku mówił: „Moja Europa nie będzie budowała murów”, przyznając, że zmiana polityki w sprawie uchodźców stała się konieczna z chwilą, kiedy nie można jej było kontynuować. Andersson skrytykowała także inne kraje unijne za brak solidarności. „To jest nie do przyjęcia – powiedziała – żeby Szwecja miała nieproporcjonalnie [w stosunku do jej wielkości] większą odpowiedzialność za rozwiązanie tego problemu niż inne europejskie kraje”.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama