Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

BuzzFeed potwierdza: USA wprowadzają retorsje wobec Polski

Donald Trump i Andrzej Duda podczas spotkania na Zamku Królewskim Donald Trump i Andrzej Duda podczas spotkania na Zamku Królewskim Adam Stepien / Agencja Gazeta
Do czasu przyjęcia zmian w ustawie o IPN prezydent i wiceprezydent USA nie będą spotykać się z Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim.

Źródło dyplomatyczne portalu BuzzFeed w Warszawie potwierdziło, że amerykańskie władze zdecydowały się wprowadzić szczególne sankcje wobec polskich władz. Do czasu przyjęcia zmian w ustawie o IPN prezydent i wiceprezydent USA nie będą spotykać się z Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim.

Dziennikarze Onet.pl zdobyli dokumenty, z których wynika, że ultimatum, które miało wymóc na rządzie PiS ustępstwa w sprawie nowelizacji ustawy o IPN, zostało sformułowane przez wysokich rangą dyplomatów USA podczas spotkania z polską delegacją. Amerykanie mieli nawet zagrozić, że są w stanie zablokować finansowanie wspólnych projektów wojskowych.

Amerykanie wycofają się z wojskowej obecności w Polsce?

Najbardziej krytyczny wobec Polaków miał być Wess Mitchell. Podkreślał w czasie rozmów, że ustawa o IPN uderza w wolność słowa i jest nie do przyjęcia dla USA. Ultimatum, które wystosowano wobec strony polskiej, zawiera w sobie m.in. ostrzeżenie przed wycofaniem się USA z rozwoju wojskowej obecności w Polsce.

Według źródeł Onetu notatka mówiąca o możliwej reakcji strony amerykańskiej bardzo szybko trafiła do premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa PiS. Reakcje obu polityków były różne. Szef rządu natychmiast się zorientował, że retorsje ze strony amerykańskiej administracji to nie przelewki, a stosowanie ustawy o IPN może doprowadzić do potężnego kryzysu w relacjach z USA.

Notatką nie przejął się Jarosław Kaczyński. Podobno nawet uspokajał Morawieckiego, który miał mu osobiście tłumaczyć konsekwencje wejścia w życie ustawy o IPN dla relacji z Ameryką. To wówczas – jak twierdzi Onet – miała powstać koncepcja „zamrożenia” ustawy, która następnie została kanałami dyplomatycznymi przekazana zarówno stronie izraelskiej, jak i amerykańskiej. Prezes PiS na nią przystał.

Szef MSZ Jacek Czaputowicz miał długo nie wiedzieć o istnieniu tej notatki. Został przez kierownictwo PiS w tej sprawie pominięty.

Czytaj także: Co się dzieje w polskim MSZ

Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama