Świat

Podpaski to nie luksus

Szkocja wprowadza darmowe podpaski i tampony

45 proc. szkockich uczennic i studentek nie zawsze stać na zakup podpasek czy tamponów. 45 proc. szkockich uczennic i studentek nie zawsze stać na zakup podpasek czy tamponów. ☽louise ☾ / Flickr CC by 2.0
Szkocja jako pierwsza na świecie udostępni darmowe podpaski i tampony we wszystkich placówkach edukacyjnych. Dyskusje na ten temat toczą się też w innych krajach.

Projekt ruszy już z początkiem tego roku szkolnego (2018/2019) i obejmie ok. 395 tys. uczennic i studentek w całym kraju. Wszystko po to – jak tłumaczą przedstawiciele rządu – żeby żadna młoda osoba nie straciła możliwości edukacji ze względu na brak dostępu do produktów higieny intymnej. Bo dostęp do podpasek i tamponów musi być niezbywalnym prawem, a nie luksusem.

Prawie połowa młodych Szkotek bez dostępu do podpasek i tamponów

Z przeprowadzonych niedawno przez organizację Women for Independence badań wynika, że aż 45 proc. szkockich uczennic i studentek nie zawsze ma pieniądze na zakup podpasek czy tamponów. Wiele młodych kobiet często staje przed wyborem: opłacić codzienne wydatki czy kupić podpaski. Niektóre z nich w czasie menstruacji po prostu zostaje w domu i zamiast podpasek albo tamponów używa... papieru toaletowego, jednorazowych ręczników, a nawet gazet i kawałków starych ubrań.

To zachowania, które raczej nie kojarzą się z krajami Zachodu. Aileen Campbell, szkocka minister polityki społecznej, uważa, że w tak bogatym państwie jak Szkocja to nie do przyjęcia, żeby zakup artykułów do higieny intymnej był dla kogokolwiek problemem. A jednak – przekonują działacze ze Scottish Women’s Aid – „period poverty”, czyli ubóstwo związane z miesiączką, dotyczy również mieszkanek Szkocji. Stąd nasilenie walki z menstruacyjnym tabu i nagłaśnianie kampanii: darmowe podpaski i tampony powinny być taką samą normą jak papierowe ręczniki czy mydło do rąk.

Czytaj także: Na czym polega nowoczesny feminizm

Kosztowny, ale potrzebny projekt

Szkoci na mniejszą skalę przetestowali swój projekt już w zeszłym roku – próbę przeprowadzono w 200-tys. Aberdeen, trwała sześć miesięcy. Teraz projekt obejmie cały kraj, co oczywiście wiąże się ze sporymi kosztami. Trzeba było nawiązać współpracę, opłacić organizacje i firmy, które pomogą w dostarczeniu podpasek i tamponów do szkół. Na same produkty i instalacje dozowników przeznaczono 40 tys. funtów. Całość rocznego projektu oszacowano na ponad 5 mln funtów (ok. 24 mln zł). To dużo. Z drugiej strony kobiety przez całe życie wydają na środki sanitarne średnio 5 tys. funtów. Nie wszystkich na to stać, a brak produktów higienicznych jest powodem wykluczenia, słabszych wyników w szkole czy pracy, ale też pogorszenia zdrowia i samopoczucia.

Czytaj także: 10 rzeczy, do których kobiety niedawno nie miały dostępu

Kobiety protestują przeciw podatkom na produkty higieny intymnej

Wprowadzenie darmowych podpasek i tamponów rozważają też inne kraje. W kampanii przed wrześniowymi wyborami podobne rozwiązania omawia Szwecja i tamtejsza Partia Lewicy, która postuluje, żeby darmowe podpaski i tampony znalazły się w szkołach. W 2016 r. kobiece produkty higieniczne pojawiły się w nowojorskich szkołach publicznych, schroniskach dla bezdomnych i w więzieniach. Nowy Jork zniósł na nie podatek, a przed nim zdecydowało się na to pięć innych amerykańskich stanów: Maryland, Massachusetts, Pensylwania, Minnesota i New Jersey.

Rok wcześniej likwidację 5-proc. podatku na kobiece produkty higieniczne rozważano w Wielkiej Brytanii. Ówczesna posłanka Partii Pracy Paula Sherriff zbierała podpisy, w debatach pytała, dlaczego biologia ma być opodatkowana, a podatek ten otwarcie nazywała waginalnym. Przy okazji debaty ulicami Londynu przeszła demonstracja kobiet ubranych w poplamione krwią ubrania i z transparentami informującymi, że skoro podpaski i tampony to nie jest produkt pierwszej potrzeby, to witamy w świecie, w którym ich nie zakładamy. Kilka miesięcy później szwajcarskie feministki na znak protestu przeciw analogicznemu podatkowi zabarwiły na czerwono kilkanaście miejskich fontann w Zurychu.

Szkocja inwestuje w kobiety i wyznacza standardy

Problem darmowych podpasek i tamponów oraz nałożonego na te środki podatku pojawia się w publicznej debacie nie od dziś. Na szczęście są takie kraje jak Szkocja, w których rząd próbuje znaleźć rozwiązanie. W przyszłości planuje objąć projektem także urzędy publiczne. Traktuje to jako inwestycję w kobiety. Daje dobry przykład i wyznacza standardy, którymi warto się kierować.

Czytaj także: Szkockie multi-kulti

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021
Reklama