Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Afera Huawei uderzy w porozumienie między Pekinem i Waszyngtonem

Huawei jest chińskim gigantem w branży technologicznej. Huawei jest chińskim gigantem w branży technologicznej. Sebastian Hietsch / Unsplash
Na polecenie amerykańskich władz policja w Kanadzie zatrzymała Meng Wanzhou, jedną z szefowych giganta telekomunikacyjnego Huawei.
Kanadyjska policja zatrzymała Meng Wanzhou, jedną z głównych szefowych i córkę fundatora chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei.Alexei Druzhinin/Reuters/Forum Kanadyjska policja zatrzymała Meng Wanzhou, jedną z głównych szefowych i córkę fundatora chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei.

„Osiągnęliśmy tymczasowe porozumienie” – oświadczył Donald Trump po dwustronnych negocjacjach z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, do których doszło na marginesie szczytu G20 w Argentynie. Porozumienie zwieńczono uroczystą kolacją. Przywódca USA wzniósł toast za „szczególnego” przyjaciela i „szczególną” relację obu krajów.

Czytaj także: Chińska gospodarka – skopiować i sprzedać

Dlaczego zatrzymano jedną z szefowych Huawei

Inną odsłonę „szczególności” tej relacji oglądaliśmy mniej więcej w tym samym czasie w Vancouver w Kanadzie, gdzie na polecenie amerykańskich władz policja zatrzymała Meng Wanzhou, jedną z głównych szefowych i córkę fundatora giganta telekomunikacyjnego Huawei. Wanzhou to chyba najbardziej rozpoznawalna twarz biznesu opartego na nowych technologiach, oczka w głowie Xi Jinpinga.

Oficjalnym powodem zatrzymania jest podejrzenie łamania przez Huawei sankcji przeciw Iranowi. Chiny nie są stroną w tej sprawie i, jak wiadomo, ekstensywnie od dawna z Iranem handlują. Dlatego za nieoficjalną przyczynę aresztu podaje się kwestie bezpieczeństwa narodowego.

Zdaniem Amerykanów (podobnie sądzą Australijczycy i Japończycy) najnowsze telefony Huawei nie są bezpieczne, bo umożliwiają hakowanie i śledzenie transferu danych ich posiadaczy. Japonia zakazała importu telefonów tej marki, a USA zablokowały import oprzyrządowania do telefonów. Chińczycy twierdzą zaś, że to doniesienia wyssane z palca i nie ma na nie dowodów. Podkreślają zarazem, że telefony Huawei są liderem na rynku G5. Zatrzymanie Meng Wanzhou uważają za element walki z konkurencją.

Czytaj także: Donald Trump prowadzi już nie jedną, a trzy wojny handlowe. Najgroźniejszą z Chinami

Co z porozumieniem między Chinami i USA

Afera Huawei z pewnością uderzy w podstawy bardzo kruchego porozumienia między Pekinem i Waszyngtonem. Od początku roku USA wprowadziły już cła zaporowe na import chińskich produktów o łącznej wartości ok. 250 mld dol., na co Chińczycy odpowiedzieli cłami na towary amerykańskie o wartości ok. 130 mld dol.

Porozumienie osiągnięte w Argentynie przesunęło o 90 dni nałożenie nowych amerykańskich ceł – podniesienie taryf z 10 do 25 proc., których łączna wartość, wraz z poprzednimi cłami, przekroczyłaby pół tryliona dolarów (ponad 500 mld dol.). Czyli mniej więcej tyle, ile wynosi cały roczny dochód narodowy Polski.

Czytaj także: Polityka Donalda Trumpa zagraża światowemu handlowi

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama