Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Sąd cofa decyzję rządu. Novak Djoković jednak zagra w Australian Open?

Novak Djoković Novak Djoković mirsasha / Flickr CC by 2.0
Sąd zdecydował, że decyzja rządu o cofnięciu wizy tenisisty na wjazd do kraju była „nieuzasadniona”. Ale niekoniecznie kończy to całą sprawę. Sam Djoković zamierza zostać w Australii i wystąpić w turnieju.

W poniedziałek sąd zdecydował, że Novak Djoković odzyska paszport i rzeczy osobiste, powinien też być uwolniony w ciągu 30 min. Nie oznacza to jednak, że tenisista będzie mógł wziąć udział w turnieju, ponieważ australijski rząd bierze pod uwagę ponowne cofnięcie mu wizy – może to zrobić minister ds. imigracji. Gdyby tak się stało, Djoković zostałby umieszczony w zamkniętym ośrodku dla uchodźców. Decyzja miała zapaść w ciągu najbliższych godzin, ale prawdopodobnie zostanie ona wydana nie wcześniej niż we wtorek.

Jeszcze w poniedziałek miała odbyć się konferencja prasowa z udziałem tenisisty, ale nie wziął w niej udziału. Djoković przerwał jednak milczenie i na Twitterze wyraził zadowolenie z decyzji sądu ws. anulowania jego wizy. „Mimo wszystkiego, co się stało, chcę zostać i spróbować walczyć w Australian Open. Skupiam się na tym. Przyleciałem tu, by zagrać w jednym z najważniejszych wydarzeń przed fantastycznymi fanami” – napisał Djoković.

Wcześniej media powołując się na informacje od ojca i brata tenisisty twierdziły, że został on aresztowany, ale żadna instytucja nie potwierdziła, że tak rzeczywiście się stało. Przed biurem prawników, gdzie przebywał tenisista zebrał się tłum jego fanów domagających się „uwolnienia Nole'a”, doszło do przepychanek z policją, która użyła gazu pieprzowego.

Kontrowersje wokół Djokovicia

Australijski rząd uważa, że przepisy federalne są ważniejsze niż stanowe, a zwolnienie ze szczepienia może być wydane tylko z powodów medycznych lub bardzo ważnych powodów osobistych. Jedną z możliwości wydania zezwolenia jest przebycie choroby w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Niewykluczone, że tak było w przypadku Serba, ponieważ w sobotę prawnicy Djokovicia ujawnili, że 16 grudnia wynik testu PCR potwierdził u niego zakażenie, zaś przed wylądowaniem w Melbourne tenisista deklarował, że nie miał żadnych objawów choroby przez ostatnie 72 godz., czyli – według prawników – spełnił wymogi rady medycznej.

Prawnicy ujawnili również mail z ministerstwa spraw wewnętrznych Australii (Department of Home Affairs) z 1 stycznia, w którym napisano Djokoviciowi, że jego wniosek o zwolnienie z kwarantanny został przeanalizowany, a jego odpowiedzi „wskazują, że wypełnił wymagania co do zwolnienia z kwarantanny po przybyciu do Australii, o ile jego wjazd będzie legalny”. Media zauważyły jednak, że 17 grudnia, czyli dzień po pozytywnym teście na koronawirusa, Djoković opublikował na Twitterze wpis ze zdjęciami, że otrzymał od serbskiej poczty prezent – znaczek ze swoją podobizną. Na fotografiach gwiazda tenisa jest bez maseczki.

Szacki: Dlaczego Djokovic nie będzie tenisistą wszech czasów

Specjalne zezwolenie i kwarantanna w hotelu

Tenisistę zatrzymano na lotnisku Tullamarine w Melbourne w środę wieczorem czasu lokalnego po 14-godzinnym locie z Dubaju. Djoković przyleciał tam, by zagrać w wielkoszlemowym turnieju Australian Open na podstawie zwolnienia ze szczepienia przeciwko covid-19 ze względów medycznych wydanego przez rząd stanu Victoria. Po wylądowaniu australijskie służby uznały jednak, że złożony przez jego sztab wniosek wizowy jest wadliwy i tenisistę skierowano do hotelu na przedmieściach Melbourne, gdzie kwaterowane są osoby ubiegające się o azyl w Australii.

Djoković od dawna unikał odpowiedzi na pytanie, czy jest zaszczepiony, i nie ukrywał niechęci do szczepień, co wywołało wiele kontrowersji na całym świecie, w tym również w Australii. Z ujawnionych przez australijski sąd informacji wynika, że tenisista przyznał, że nie jest zaszczepiony.

„Novak Djoković jest fantastycznym tenisistą. Dla rzeszy fanów był także wielkim człowiekiem. Od pewnego czasu dla wielu ludzi na świecie przestał już być autorytetem poza kortem. Nie oznacza to jednak, że brakuje mu wyznawców” – pisał w swoim niedawnym komentarzu Krzysztof Matlak.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną