Do katastrofy doszło ok. godz. 1:30 czasu lokalnego w Baltimore (6:30 czasu polskiego). W sieci pojawiły się nagrania – widać na nich, jak statek towarowy uderza w jeden z filarów mostu Key Bridge. Przeprawa po kilku sekundach zawaliła się. Kontenerowiec zmierzał z Baltimore do Sri Lanki. Wypłynął z portu zaledwie pół godziny przed wypadkiem. Z relacji w mediach społecznościowych dowiadujemy się, że po uderzeniu zapalił się i zatonął.
A bridge in the US city of Baltimore has entirely collapsed into the Patapsco River after being hit by a container ship.
— BBC Breakfast (@BBCBreakfast) March 26, 2024
Jon & Sally had the latest on #BBCBreakfast https://t.co/LIbeB09HG8 pic.twitter.com/FhhTaj53qM
Kevin Cartwright ze straży pożarnej w Baltimore przekazał BBC, że do rzeki wpadło siedem osób i kilka pojazdów. Burmistrz miasta Brandon M. Scott poinformował w mediach społecznościowych, że jedzie na miejsce zdarzenia i jest w stałym kontakcie ze służbami pracującymi na miejscu.
I'm aware of and en route to the incident at the Key Bridge. I have been in contact with @BaltimoreFire Chief Wallace, @GovWesMoore @JohnnyOJr, and @AACoExec. Emergency personnel are on scene, and efforts are underway.
— Brandon M. Scott (@MayorBMScott) March 26, 2024
Prezydent USA Joe Biden potwierdził po południu, że wciąż trwają poszukiwania sześciu osób, a dwie osoby zostały uratowane, z czego jedna nie doznała uszczerbku na zdrowiu, a druga jest w szpitalu w stanie krytycznym. Dodał, że załoga kontenerowca Dali firmy Maersk informowała o utracie kontroli nad statkiem, co pozwoliło uratować życie kierowców nadjeżdżających pojazdów. Potwierdził też, że incydent był wypadkiem i nic nie wskazuje na to, by „doszło do jakiegokolwiek celowego czynu”. „Poleciłem mojemu zespołowi, by poruszył niebo i ziemię, by ponownie otworzyć port w Baltimore i odbudować most Key tak szybko, jak to tylko możliwe” - powiedział Biden.
Czteropasmowy Key Bridge ma ponad 2,5 km długości, jest częścią autostrady międzystanowej nr 695. Został otwarty w marcu 1977 r., nosi imię autora amerykańskiego hymnu narodowego, Francisa Scotta Key, choć znany jest bardziej jako Key Bridge. Rocznie korzysta z niego ponad 11 mln pojazdów.