Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

USA: Katastrofa w Baltimore. Zawalił się most

Kadr z telewizji BBC News Kadr z telewizji BBC News BBC / X (d. Twitter)
W most Key Bridge uderzył kontenerowiec. Do wody wpadli ludzie i samochody. Trwa akcja ratunkowa.

Do katastrofy doszło ok. godz. 1:30 czasu lokalnego w Baltimore (6:30 czasu polskiego). W sieci pojawiły się nagrania – widać na nich, jak statek towarowy uderza w jeden z filarów mostu Key Bridge. Przeprawa po kilku sekundach zawaliła się. Kontenerowiec zmierzał z Baltimore do Sri Lanki. Wypłynął z portu zaledwie pół godziny przed wypadkiem. Z relacji w mediach społecznościowych dowiadujemy się, że po uderzeniu zapalił się i zatonął.

Kevin Cartwright ze straży pożarnej w Baltimore przekazał BBC, że do rzeki wpadło siedem osób i kilka pojazdów. Burmistrz miasta Brandon M. Scott poinformował w mediach społecznościowych, że jedzie na miejsce zdarzenia i jest w stałym kontakcie ze służbami pracującymi na miejscu.

Prezydent USA Joe Biden potwierdził po południu, że wciąż trwają poszukiwania sześciu osób, a dwie osoby zostały uratowane, z czego jedna nie doznała uszczerbku na zdrowiu, a druga jest w szpitalu w stanie krytycznym. Dodał, że załoga kontenerowca Dali firmy Maersk informowała o utracie kontroli nad statkiem, co pozwoliło uratować życie kierowców nadjeżdżających pojazdów. Potwierdził też, że incydent był wypadkiem i nic nie wskazuje na to, by „doszło do jakiegokolwiek celowego czynu”. „Poleciłem mojemu zespołowi, by poruszył niebo i ziemię, by ponownie otworzyć port w Baltimore i odbudować most Key tak szybko, jak to tylko możliwe” - powiedział Biden.

Czteropasmowy Key Bridge ma ponad 2,5 km długości, jest częścią autostrady międzystanowej nr 695. Został otwarty w marcu 1977 r., nosi imię autora amerykańskiego hymnu narodowego, Francisa Scotta Key, choć znany jest bardziej jako Key Bridge. Rocznie korzysta z niego ponad 11 mln pojazdów.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kultura

Dlaczego książki drożeją, a księgarnie upadają? Na rynku dzieje się coś dziwnego

Co trzy dni znika w Polsce jedna księgarnia. Rynek wydawniczy to materiał na poczytny thriller.

Justyna Sobolewska, Aleksandra Żelazińska
18.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną