W praktyce oznacza to, że w ciągu najbliższego roku Kreml przeznaczy na potrzeby wojskowe ponad dwa biliony rubli. Jak zauważa Rossijska Gazeta, jest to prawie pół biliona rubli więcej, niż obecnie.
Pieniądze będą przeznaczone m.in. na wdrożenie nowych rodzajów uzbrojenia, w tym odpalanych z silosów i wyrzutni mobilnych balistycznych rakiet Topol-M. Międzykontynentalne rakiety z jądrowymi głowicami są, według ekspertów wojskowych, zdolne pokonać dystans do 11 tys. kilometrów, a więc osiągnąć dowolny punkt na terytorium np. Stanów Zjednoczonych - zwraca uwagę Anna Jaroszynska, publicystka agencji informacyjnej Rosbalt. W nowym budżecie przewidziane są także wydatki na operacyjno-taktyczny kompleks rakietowy Iskander, przeciwlotniczy system rakietowy S-400 oraz na remont dotychczasowego wyposażenia wojskowego. Chodzi tu przede wszystkim o modernizację rosyjskiego systemu radiolokacyjnego wczesnego wykrywania.
Jedną trzecią wojskowego budżetu Rosji planuje się w najbliższym roku przeznaczyć na budowę okrętów i zabezpieczenie działalności floty - pisze publicystka, powołując się na rosyjskie Ministerstwo Obrony. Rosjanie będą inwestować przede wszystkim we flotę Oceanu Spokojnego.
Właśnie na tym akwenie w najbliższych latach mają pojawić się najbardziej zaawansowane technologicznie okręty. Jeszcze w tym roku bojowy skład morskich strategicznych sił jądrowych Rosji ma wzmocnić nowy okręt podwodny z kompleksem rakietowym Buława. A do roku 2015 planuje się rozpocząć budowę jeszcze kilku takich łodzi. Wszystko to wymaga środków - pisze rosbalt.ru, przytaczając słowa admirała Giennadija Suczkowa, doradcy ministra obrony Rosji.
Modernizacja rosyjskiej armii potrwa, zdaniem publicystki Rosbałtu, około dziesięć lat i będzie kosztowała ponad 200 mld dolarów (dziś za dolara trzeba zapłacić ok. 24 rubli). To z kolei będzie wymagać dalszego zwiększania wydatków na obronę.
Rosja zbroi się również nie wprost, przeznaczając znaczne środki na edukację i rozwój nowoczesnych technologii. Jak poinformował www.minatom.ru, oficjalny portal Państwowej Korporacji ds. Energii Atomowej, do roku 2010 gałęzie te otrzymają ok. 600 mld rubli. Zatwierdzony jest też pięcioletni program rozwoju badań naukowych, na który państwo wyłoży 250 mld rubli. Jego celem jest nie tylko podniesienie potencjału rosyjskiej nauki, ale i efektywne jej wykorzystanie w zakresie umocnienia bezpieczeństwa kraju - pisze minatom.ru, cytując za agencją Interfax opinię Władimira Putina.
Źródła:
- http://rg.ru/2008/08/21/budget.html
- http://www.rosbalt.biz/2008/08/18/514640.html
- http://gosrf.ru/page/rr/news/news.aspx?pageId=1&newsId=525&type=7&subtype=0
- http://www.minatom.ru/News/Main/view?id=57946&idChannel=358c
- http://www.gzt.ru/business/2008/08/11/223034.html