Radny Wojciech Kałuża sam, własnoręcznie, zmienił wynik wyborów samorządowych. Chociaż startował z pierwszej pozycji listy Koalicji Obywatelskiej, ręczyli za niego posłowie Nowoczesnej, zaufało mu ponad 20 tys. wyborców, to po wyborach przystał do PiS, a tym samym Śląsk wpadł w ręce obozu władzy. Nawet jak na standardy polskiej polityki to jaskrawy przykład nielojalności i cynizmu. Dlatego postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć radnemu Kałuży.
Kim jest, jaką polityczną drogę przebył, co skłoniło go do tak dramatycznego wyboru, po którym już spotyka go infamia ze strony dawnych kolegów, sąsiadów, mieszkańców miasta? Reportaż Marcina Kołodziejczyka z Żor, miasta radnego, znajdziecie Państwo w najnowszym wydaniu POLITYKI. Do tego komentarz Mariusza Janickiego o tzw. korupcji politycznej, która coraz mniej różni się od korupcji zwyczajnej, tej sądownie karalnej.
Co jeszcze w najnowszym numerze POLITYKI?
- Rafał Kalukin pisze o tym, czy do polskiej polityki wróci Donald Tusk i co może jej dać, jakie przesłanie, ideę, możliwości.
- Ryszard Łuczyn i Wojciech Szacki piszą o raczkującej, ale coraz bardziej widocznej prawicy niepisowskiej, która próbuje wyjść z cienia „wielkiego brata”, a w ostatnich wyborach samorządowych zdobyła w sumie niebagatelne 2 mln głosów.
- Malwina Dziedzic rysuje bardzo interesujący obraz „mecenasa opozycji” Romana Giertycha, który jest teraz jednym z głównych przeciwników PiS, ale wciąż musi się zmagać z bagażem przeszłości radykalnego polityka, który z dzisiejszą władzą był kiedyś w świetnej komitywie.
- Anna Dąbrowska opisuje sytuację w telewizji Polsat, która dokonuje wyraźnej reorientacji politycznej i zbliża się do formacji rządzącej – czym to jest spowodowane, jakie interesy za tym stoją?
- Grzegorz Rzeczkowski pisze o wojnie o słynne sopockie korty tenisowe, za którą kryją się interesujące postaci i ciekawe powiązania.
Ponadto: o tym, dlaczego Polska jest zakładnikiem węgla, o handlowaniu obywatelstwami, o wciąż niepewnym brexicie, o codziennym życiu obozowym uchodźców w Kurdystanie, o ukrytym skarbie Kaddafiego, o religijnych uniesieniach na YouTube, o nowej książce autora „Gry o tron” George’a R.R. Martina, o ambitnych społecznie grach wideo i o pękających domach na Śląsku.
I jeszcze wiele innych artykułów i wywiadów – pod różne zainteresowania, na każdą porę. Zachęcam do przeczytania wszystkich pozycji. Życzę miłej lektury!
Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego