Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI

Okładka nowego numeru POLITYKI Okładka nowego numeru POLITYKI Polityka
Co w praktyce oznaczałoby „rozdzielenie” Kościoła od państwa, jakich wymagałoby kroków prawnych, na co pozwala w tym względzie polska konstytucja, czy możliwa jest renegocjacja konkordatu, usunięcie lekcji religii ze szkół?
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIPolityka Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Oddzielenie Kościoła od państwa to koncepcja, która co pewien czas powraca do polskiej polityki. Ostatnio okazała się jednym z filarów, na którym oparł swój program Robert Biedroń, lider Wiosny. Ale co w praktyce oznaczałoby to „rozdzielenie”, jakich wymagałoby kroków prawnych, na co pozwala w tym względzie polska konstytucja, czy możliwa jest renegocjacja konkordatu, usunięcie lekcji religii ze szkół? O tym wszystkim w najnowszej POLITYCE pisze Ewa Siedlecka, zachęcam do przeczytania tej interesującej analizy tematu, któremu poświęciliśmy okładkę naszego tygodnika.

Co poza tym w POLITYCE?

– Joanna Solska opisuje głośną już w całej Europie aferę z chorym mięsem wołowym – jak do niej doszło, jakie mogą być konsekwencje?

– Piotr Pytlakowski szczegółowo relacjonuje incydent sprzed gmachu telewizji z Magdaleną Ogórek w roli głównej, pokazując prawdziwy przebieg wydarzeń i racje obu stron.

– Anna Dąbrowska i Joanna Sawicka piszą o partii Zielonych, która po latach pozostawania w głębokim cieniu chce zaistnieć na politycznej scenie – kto w niej działa, kim są liderzy, do jakiej koalicji chcą Zieloni przystąpić – o tym w artykule.

– Sławomir Sierakowski pisze o programowych szpagatach, jakie muszą wykonywać główne partie polityczne, aby z jednej strony przytrzymać przy sobie żelazny elektorat, a z drugiej – szukać nowych wyborców. Czy to możliwe bez popadania w sprzeczności i niekonsekwencje?

– Katarzyna Zdanowicz, dziennikarka TVN24, pisze o losie kobiet z Podkarpacia, które nie mogą tam dokonać legalnej aborcji.

– O mobbingu, nierównościach na tle płci i dyskryminacji w mediach opowiada (w rozmowie z Joanną Podgórską) Greta Gober, autorka książki na ten temat.

Ponadto: o rewolucji w bateriach, o tym, jak legalnie zrobić z siebie bankruta, o romansach sanatoryjnych, o podstępnej chorobie – endometriozie, o społecznie zaangażowanej reklamie, o polskich geniuszach brydża, o tym, skąd się wzięła w Polsce pod koniec lat 70. Muzyka Młodej Generacji, oraz o chińskim mieście Shenzhen, które w ciągu 40 lat zmieniło się z wioski w wielką metropolię i jest symbolem blasków i cieni transformacji Państwa Środka.

To wszystko i znacznie więcej znajdziecie Państwo w najnowszej POLITYCE.

Życzę inspirującej i przyjemnej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama