Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI

Okładka nowego numeru POLITYKI Okładka nowego numeru POLITYKI Polityka
Polki częściej od Polaków skłaniają się ku większym swobodom obyczajowym, opowiadają się za związkami partnerskimi, za złagodzeniem regulacji aborcyjnych.
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIPolityka Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Czy poglądy polityczne i społeczne zależą od płci? Oczywiście nie ma tu reguły, ale czasami po prostu – z różnych przyczyn – tak jest. W najnowszej POLITYCE przedstawiamy raport z interesującego badania, z którego wynika, że polskie kobiety są wyraźnie bardziej lewicowo-liberalne od mężczyzn.

Polki istotnie częściej od Polaków skłaniają się ku większym swobodom obyczajowym, opowiadają się za związkami partnerskimi, za złagodzeniem regulacji aborcyjnych itd. Także chętniej wybierają te ugrupowania polityczne, które obiecują zrealizować takie postulaty. Dlaczego tak się dzieje, co powoduje, że Polki kierują się na lewo, a Polacy na prawo – w wywiadzie Joanny Podgórskiej z Katarzyną Pawlikowską, która przedstawia badanie i je ciekawie omawia.

Ponadto w najnowszym numerze:

Jerzy Baczyński komentuje obietnice PiS przedstawione na ostatniej konwencji tej partii.

Łukasz Wójcik analizuje nader skomplikowane stosunki polsko-izraelskie, pokazując, że ostatnie zadrażnienia mają w dużej mierze związek z polityką wewnętrzną w obu krajach.

Mariusz Janicki pisze o tym, jak polska polityka przekształca się w ostatnim czasie w czysty polityczny marketing, jak się utożsamia z ulotnymi emocjami, przekazami i wypłatami z budżetu, tracąc pierwotne znaczenie – jako sumy spraw publicznych do poważnego i odpowiedzialnego potraktowania.

Juliusz Ćwieluch zajął się śmieciami, co jest teraz o tyle istotne, że właśnie weszły w życie przepisy nakazujące precyzyjne i restrykcyjne segregowanie odpadów – czy da się to sensownie i zgodnie z przepisami zrobić?

Rafał Kalukin przedstawia postać prof. Waldemara Parucha, czołowego dzisiaj stratega obozu władzy.

Grzegorz Rzeczkowski pisze o ludziach Antoniego Macierewicza, ulokowanych w wielu miejscach struktur obronnych kraju, pokazując ich historie i powiązania, co rodzi refleksję, że minister Macierewicz odszedł, ale jakby nie do końca.

Joanna Podgórska opisuje batalię ofiar pedofilii duchownych o prawdę i zadośćuczynienie ze strony polskiego Kościoła katolickiego, z uwzględnieniem historii mężczyzny molestowanego w młodości, którego dłoń podczas audiencji w Watykanie ucałował papież Franciszek.

Co jeszcze? O polowaniu na byłych prezesów państwowych spółek, o tym, kto chce się bić z Trumpem w najbliższych wyborach w USA, o nowoczesnych metodach ratowania wzroku, o klęsce polskiego narciarstwa alpejskiego, o tym, czego dowiedzieliśmy o kinematografii po ostatnich Oscarach, i o zmarłym Karlu Lagerfeldzie, cesarzu mody.

Serdecznie zapraszam do lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Dzieci najczęściej umierają w nocy, boją się naszego lęku. „Płaczę, gdy wracam z dyżuru do domu”

Rozmowa z dr Katarzyną Żak-Jasińską, pediatrą zajmującą się opieką paliatywną, o przeżywaniu ostatnich chwil z dziećmi i szukaniu drogi powrotu do życia po ich stracie.

Paweł Walewski
22.04.2025
Reklama