Kraj

Co w nowym numerze „Polityki”

W najnowszym numerze „Polityki” proponujemy wiele interesujących, aktualnych tematów z różnych dziedzin, między innymi:

o budowie wielkich hoteli nad Bałtykiem, nie zawsze dobrze wkomponowanych w krajobraz polskiego wybrzeża, pisze Ryszarda Socha – czy grozi nam zabetonowanie nadmorskich okolic i powtarzanie złych trendów urbanistycznych, od których południowa Europa właśnie odchodzi, burząc gigantyczne stare hotele, budowane tam od lat 60.?

o konwencji programowej PiS piszą nasi reporterzy Anna Dąbrowska i Wojciech Szacki, zauważając, że obóz rządzący już jest grupą „sytych kotów” ze służbowymi bmw i kierowcami, z wysokimi pensjami, dworami interesantów i pochlebców – ale wyborcy tego jeszcze nie zauważyli. Pytanie, kiedy to odnotują.

Okładka nowego numeru „Polityki”PolitykaOkładka nowego numeru „Polityki”

– Ewa Siedlecka analizuje, ile w polskim systemie politycznym znaczy Senat, czy uzasadnione są rachuby opozycji, że ta izba parlamentu – jeśli uda się ją odbić z rąk PiS – może stać się ostatnim bastionem liberalnej demokracji w prawicowym morzu?

– Sławomir Sierakowski zauważa, że wyborcy potrafią być równie cyniczni i interesowni co politycy, traktują życie publiczne transakcyjnie: nie mają złudzeń co do moralności władzy, ale kalkulują, ile mogą na niej finansowo skorzystać.

– Rafał Kalukin pochylił się nad problemem, kto jest tzw. młodym, a kto tzw. starym w polskiej polityce, zauważając, że wbrew pozorom najbardziej pod górkę ma pokolenie Grzegorza Schetyny, czyli roczniki 60. Dlaczego? O tym w tekście naszego publicysty.

jak młodzi ludzie zarządzają swoimi finansami, jak to wygląda w małżeństwach, nieformalnych związkach, w życiu z kredytem, opowiada socjolożka Marta Olcoń-Kubicka.

o wysychającej Polsce, o terenach z powiększającym się deficytem wody i o tym, jak sobie mieszkańcy z tym radzą – pisze Mariusz Sepioło.

o tym, jak pod władzą PiS ujawniane są personalia agentów polskiego wywiadu z czasów PRL, w tym współpracownicy z innych krajów, i do czego może to doprowadzić, pisze Piotr Pytlakowski.

Co ponadto w najnowszym wydaniu „Polityki”? O tym, że klimatyzacja daje ulgę w upałach, ale psuje klimat; o nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej; o lekcjach populizmu z Ameryki Południowej; o chorobach władców i wodzów i jak to wpływało na historię; o nowym wyścigu do Księżyca; o serialach o nastolatkach, ale tylko dla dorosłych; o trzech muszkieterach polskiej sztuki – Starowieyskim, Beksińskim i Dudzie-Graczu – co po nich pozostało? Oraz o Nowej Hucie, która musi sobie radzić w życiu po hucie.

Zapraszam do lektury, mając nadzieję, że dostarczy Państwu wiele pozytywnych wrażeń.

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Koniec miłości?

Świat, jaki znaliśmy, dobiega końca. Coraz mniej potrzebna staje się choćby miłość. Uległa współczesnemu kapitalizmowi, który postawił na wolność obyczajową, a z seksualności uczynił siłę napędową gospodarki.

Edwin Bendyk
14.02.2020
Reklama