Kraj

Co w nowym numerze „Polityki”

Ukrainka Oksana opowiada o tym, jak Polacy traktują imigrantów zza wschodniej granicy i dlaczego wciąż opłaca się do nas przyjeżdżać.

Zapraszam do najnowszego wydania „Polityki”, gdzie znajdziecie Państwo wiele interesujących pozycji. Oto co m.in. przygotowaliśmy tym razem:

przejmująca relacja Ukrainki Oksany, kelnerki w jednym z polskich nadmorskich kurortów, która w rozmowie z Katarzyną Zdanowicz opowiada o tym, jak Polacy traktują imigrantów zza wschodniej granicy, jakie są warunki pracy, dlaczego wciąż opłaca się do nas przyjeżdżać i jak długo taki stan rzeczy może potrwać.

– Malwina Dziedzic pisze o swoistej koalicyjnej „telenoweli”, czyli procesie tworzenia (lub nietworzenia) opozycyjnej koalicji. W tekście wiele opinii głównych graczy w tej układance i analiza politycznych koncepcji, idei i kalkulacji, które stoją za decyzjami polityków.

– Rafał Kalukin ujawnia kulisy układania list wyborczych, a więc najważniejszego aktu politycznego przed każdą elekcją: kto decyduje o ich składzie, co to są „miejsca biorące”, kogo umieszcza się na „jedynkach” w okręgach, jak listy mogą wpłynąć na wynik wyborów i jak to z listami było w polskiej demokracji po 1989 r.

– rozmowa Edwina Bendyka z prof. Piotrem Radkiewiczem, który zbadał, na czym polega i skąd się bierze tak głęboki podział w polskim społeczeństwie, wskazując na jego polityczne, ideowe i psychospołeczne przyczyny.

Okładka nowego numeru „Polityki”PolitykaOkładka nowego numeru „Polityki”

– w rubryce „Ogląd i Pogląd”, gościnnie, tym razem politolog i historyk prof. Antoni Dudek analizuje polską scenę polityczną między jednymi a drugimi wyborami, zastanawiając się, co jeszcze może się wydarzyć i czy wynik parlamentarnych wyborów jest już przesądzony.

– Agnieszka Sowa pisze o rosnącej zapaści polskich szpitali, z których uciekają lekarze i likwidowane są całe oddziały. Paweł Walewski natomiast opisuje, jak trudno jest rodzicom wyjechać na wakacje z niepełnosprawnym dzieckiem.

– Juliusz Ćwieluch pochylił się nad losem bałtyckiego dorsza, z którym jest źle, a może być gorzej.

Co ponadto w najnowszym wydaniu „Polityki”? O schładzaniu miejskich, betonowych pustyń; o wojnie wódki z piwem; o powracającym w USA temacie odszkodowań za niewolnictwo; o parkach ciemnego nieba; o nowej odsłonie słynnego „Króla Lwa” i o coraz liczniejszych paniach sołtyskach.

Polecam też specjalny raport w 50. rocznicę lądowania człowieka na Księżycu – sześć interesujących tekstów i efektowne infografiki. I wiele innych tekstów, felietonów, wywiadów.

Życzę inspirującej i przyjemniej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Sport

Kryzys Igi: jak głęboki? Wersje zdarzeń są dwie. Po długiej przerwie Polka wraca na kort

Iga Świątek wraca na korty po dwumiesięcznym niebycie na prestiżowy turniej mistrzyń. Towarzyszy jej nowy belgijski trener, lecz przede wszystkim pytania: co się stało i jak ta nieobecność z własnego wyboru jej się przysłużyła?

Marcin Piątek
02.11.2024
Reklama