Kraj

Co w nowym numerze „Polityki”

W ostatnich latach za murami więzień rośnie przemoc, więcej jest napaści, ucieczek, autoagresji, narkotyków, psychicznych zaburzeń.

Samobójstwo (?) Dawida Kosteckiego, boksera i przestępcy, w warszawskim więzieniu – jedno z całej serii podobnych zdarzeń – skłania do zadawania pytań o stan bezpieczeństwa w polskich zakładach karnych. W najnowszej „Polityce” tematem tym zajęła się Ewa Siedlecka, wykazując na przykładzie statystyk, że w ostatnich latach za murami więzień rośnie przemoc, więcej jest napaści, ucieczek, autoagresji, narkotyków, psychicznych zaburzeń. Autorka opisuje przyczyny takiej sytuacji, zastanawiając się, czy możliwa jest szybka poprawa, i przyglądając się, co robi w tej sprawie resort sprawiedliwości.

Okładka nowego numeru „Polityki”PolitykaOkładka nowego numeru „Polityki”

Co jeszcze w najnowszym wydaniu „Polityki”?

Mariusz Janicki analizuje popularne ostatnio, tyczące ekipy rządzącej, powiedzenie: „może i kradną, ale przynajmniej się dzielą”, dowodząc, że skutki takiego postrzegania spraw publicznych dla całej polskiej polityki są coraz bardziej dewastujące.

– Ryszard Łuczyn opisuje „małą prawicę”, czyli ugrupowania na prawo od PiS: co tam się teraz dzieje, jakie są szanse wyborcze tych formacji, czy mogą odebrać część poparcia partii rządzącej?

– Marcin Napiórkowski, kulturoznawca, w rozmowie z Joanną Podgórską opowiada o fenomenie zjawiska nazywanego przez niego „turbopatriotyzmem”, które staje się główną bronią prawicy i wypiera inne formy przywiązania do kraju i polskości.

– Janusz Majcherek w rubryce „Ogląd i Pogląd” zajął się demografią w kontekście politycznym, zadając pytanie: czy skoro na świecie panuje przeludnienie, to Polaków jest rzeczywiście za mało?

– Marek Świerczyński przygląda się Wojskom Obrony Terytorialnej i zauważa, że jednostki te bywają przydatne, choć akurat w innych przypadkach, niż zakładano przy ich formowaniu.

– Katarzyna Zdanowicz, dziennikarka TVN24, opisuje trudną sytuację pracowników socjalnych, którzy za swoją ciężką i nietraktowaną jako prestiżowa pracę otrzymują często mniejsze wynagrodzenie, niż wynoszą dochody ich podopiecznych.

O rosnącej pladze stalkingu, wobec którego często są bezradne nie tylko ofiary nękania, ale i policja wraz z całym wymiarem sprawiedliwości, opowiada Dagmara Woźniakowska-Fajt w rozmowie z Joanną Cieślą.

Co jeszcze? O tym, jak Chiny uzależniają świat, o wstydzie z powodu latania samolotem, o amerykańskim micie wielkiej Sparty, o tym, jak leczyć wyleczonych z raka, o popycie na objaśniaczy świata oraz o historii Polski oczami Łodzi Kaliskiej.

Gorąco polecam i życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021
Reklama