Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Co w nowym numerze „Polityki”

W ostatnich latach za murami więzień rośnie przemoc, więcej jest napaści, ucieczek, autoagresji, narkotyków, psychicznych zaburzeń.

Samobójstwo (?) Dawida Kosteckiego, boksera i przestępcy, w warszawskim więzieniu – jedno z całej serii podobnych zdarzeń – skłania do zadawania pytań o stan bezpieczeństwa w polskich zakładach karnych. W najnowszej „Polityce” tematem tym zajęła się Ewa Siedlecka, wykazując na przykładzie statystyk, że w ostatnich latach za murami więzień rośnie przemoc, więcej jest napaści, ucieczek, autoagresji, narkotyków, psychicznych zaburzeń. Autorka opisuje przyczyny takiej sytuacji, zastanawiając się, czy możliwa jest szybka poprawa, i przyglądając się, co robi w tej sprawie resort sprawiedliwości.

Okładka nowego numeru „Polityki”PolitykaOkładka nowego numeru „Polityki”

Co jeszcze w najnowszym wydaniu „Polityki”?

Mariusz Janicki analizuje popularne ostatnio, tyczące ekipy rządzącej, powiedzenie: „może i kradną, ale przynajmniej się dzielą”, dowodząc, że skutki takiego postrzegania spraw publicznych dla całej polskiej polityki są coraz bardziej dewastujące.

– Ryszard Łuczyn opisuje „małą prawicę”, czyli ugrupowania na prawo od PiS: co tam się teraz dzieje, jakie są szanse wyborcze tych formacji, czy mogą odebrać część poparcia partii rządzącej?

– Marcin Napiórkowski, kulturoznawca, w rozmowie z Joanną Podgórską opowiada o fenomenie zjawiska nazywanego przez niego „turbopatriotyzmem”, które staje się główną bronią prawicy i wypiera inne formy przywiązania do kraju i polskości.

– Janusz Majcherek w rubryce „Ogląd i Pogląd” zajął się demografią w kontekście politycznym, zadając pytanie: czy skoro na świecie panuje przeludnienie, to Polaków jest rzeczywiście za mało?

– Marek Świerczyński przygląda się Wojskom Obrony Terytorialnej i zauważa, że jednostki te bywają przydatne, choć akurat w innych przypadkach, niż zakładano przy ich formowaniu.

– Katarzyna Zdanowicz, dziennikarka TVN24, opisuje trudną sytuację pracowników socjalnych, którzy za swoją ciężką i nietraktowaną jako prestiżowa pracę otrzymują często mniejsze wynagrodzenie, niż wynoszą dochody ich podopiecznych.

O rosnącej pladze stalkingu, wobec którego często są bezradne nie tylko ofiary nękania, ale i policja wraz z całym wymiarem sprawiedliwości, opowiada Dagmara Woźniakowska-Fajt w rozmowie z Joanną Cieślą.

Co jeszcze? O tym, jak Chiny uzależniają świat, o wstydzie z powodu latania samolotem, o amerykańskim micie wielkiej Sparty, o tym, jak leczyć wyleczonych z raka, o popycie na objaśniaczy świata oraz o historii Polski oczami Łodzi Kaliskiej.

Gorąco polecam i życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama