Kraj

Co w nowym numerze „Polityki”

Afery dzielą się na jednorazowe i permanentne. Do tych ostatnich należy sytuacja w mediach publicznych, a zwłaszcza w TVP, kompletnie uzależnionej od politycznej władzy w Polsce.

Udział publicznej telewizji w propagandzie partyjnej i rządowej wygląda już na oswojony, wpisał się w polityczny folklor, wydaje się wręcz bagatelizowany. Mało kto po kilku latach tego procederu zauważa, jak wielką rolę odgrywa TVP w kreowaniu wizerunku władzy, tuszowaniu jej wpadek, lansowaniu polityków tego obozu. Ma to znaczenie zwłaszcza przed wyborami, w dodatku jest to kampania finansowana z budżetu państwa, poza partyjnymi wydatkami. W najnowszej „Polityce” ponownie przyglądamy się treściom, przekazom i technikom manipulacyjnym stosowanym przez „narodową” telewizję. Polecam obszerny tekst Anny Dąbrowskiej, a także wywiad z byłym pracownikiem TVP, w którym opowiada o doświadczeniach pracy na tym ideologicznym froncie.

Co jeszcze w najnowszym wydaniu „Polityki”?

O obchodach rocznicy wybuchu II wojny oraz o relacjach polsko-amerykańskich piszą Adam Krzemiński i Łukasz Wójcik.

Ewa Siedlecka, na kanwie tzw. afery hejterskiej, pisze o tym, co może być, a co nie, dowodem w sprawach procesowych, gdy w grę wchodzi technologia internetowa.

Nowy numer „Polityki”PolitykaNowy numer „Polityki”

David van Reybrouck, badacz systemów politycznych, w rozmowie z Jackiem Żakowskim mówi o tym, dlaczego dotychczasowe modele demokracji przechodzą kryzys i co może je na nowo ożywić – może przedstawicieli społeczeństwa we władzach należy losować, a nie wyłaniać ich w wyniku głosowania?

Joanna Podgórska we fragmencie swojej najnowszej książki „Spróchniały krzyż” pisze o tym, jak Kościół traktuje kobiety i kobiecość.

Ponadto: o młodych po studiach powracających na wieś; o meteorologach, którym grozi proces za błędne prognozowanie pogody; o Ukrainkach układających sobie życie w Polsce; o synu Viktora Orbána, który został znanym kaznodzieją; o modzie niszczącej środowisko, o zabójczych lekach przeciwbólowych; o Tonym Allenie, najlepszym perkusiście świata, oraz dwa wywiady – z Borysem Szycem, który w swoim najnowszym filmie wcielił się w marszałka Piłsudskiego, i ze Zbigniewem Namysłowskim, legendarnym saksofonistą jazzowym, który skończył właśnie 80 lat.

Do części nakładu najnowszej „Polityki” dołączona jest książka Mariusza Janickiego i Wiesława Władyki „Brat bez brata. Dokąd prowadzi Polskę Jarosław Kaczyński”. Książka jest też dostępna na Polityka.pl.

Zapraszam do lektury i życzę miłych wrażeń!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Świat

Barwicha pod Moskwą. Jak się żyje na osiedlu byłych dyktatorów? „Polityka” dotarła do osoby z otoczenia Janukowycza

Zbiegły z Syrii Baszar Asad prawdopodobnie zamieszka teraz w podmoskiewskiej Barwisze, czyli na politycznym cmentarzysku rosyjskiej polityki imperialnej.

Paweł Reszka, Evgenia Tamarchenko
08.01.2025
Reklama