„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kultura

Abdulrazak Gurnah laureatem Literackiej Nagrody Nobla

Abdulrazak Gurnah Abdulrazak Gurnah mat. pr.
Literackiego Nobla otrzymał Abdulrazak Gurnah, twórca z Zanzibaru, który przybył do Wielkiej Brytanii jako uchodźca. To nagroda m.in. za bezkompromisową i pełną empatii analizę skutków kolonializmu i uchodźczego losu.

Literacką Nagrodę Nobla w tym roku otrzymał pisarz Abdulrazak Gurnah z Zanzibaru, który przybył do Wielkiej Brytanii jako uchodźca. Tego też dotyczy jego twórczość i sama nagroda: „za bezkompromisową i pełną współczucia analizę skutków kolonializmu i losu uchodźców żyjących w przepaści między kulturami i kontynentami”.

Gurnah do Wielkiej Brytanii dotarł w latach 60., ale nigdy nie opuścił swojej wyspy, jest obecna w jego twórczości. Jest autorem dziesięciu powieści i licznych opowiadań (nie ma jeszcze żadnego polskiego wydania). Reporterka Małgorzata Szejnert w książce „Zanzibar. Dom żółwia” cytuje przejmujący fragment „Admiring Silence”: „Lubiliśmy myśleć o sobie jako o ludziach umiarkowanych i łagodnych. Arab, Afrykanin, Hindus, Komoryjczyk: żyliśmy obok siebie, sprzeczali się i czasem żenili ze sobą. Cywilizowani – tacy byliśmy. Lubiliśmy, gdy nas tak określano, i określaliśmy się w ten sposób. W rzeczywistości nigdzie nie zbliżaliśmy się do my, lecz byliśmy nasi w naszych oddzielnych podwórkach, zamknięci w swoich historycznych gettach, wybaczający sobie samym i kipiący od nietolerancji, rasizmu i uraz” (1996).

Rok temu wyróżniono Louise Glück

W 2020 r. Nobla w dziedzinie literatury otrzymała amerykańska poetka Louise Glück za „bezbłędny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni ludzką egzystencję uniwersalną”. Jej twórczość jest bardzo intymna, wychodzi z osobistych doświadczeń. W Polsce nie była przedtem dobrze znana, raptem kilka jej wierszy znalazło się w antologii „Dzikie brzoskwinie” w przekładzie Julii Hartwig.

W tym roku ukazał się u nas znakomity tom „Aratat” (wyd. A5), wiwisekcja relacji rodzinnych, determinujących mimo woli ludzkie życie. Tłumaczka Louise Glück Krystyna Dąbrowska mówiła w rozmowie z „Polityką”: „W różnych tomach Glück rozmaicie to rozgrywa, czasem korzystając z motywów biblijnych i mitologicznych, ale w »Araracie« jest moim zdaniem najbardziej osobista, ascetyczna i minimalistyczna. To bywa najtrudniejsze: pisać tak blisko autobiografii, nie posługując się żadną literacką maską, a jednocześnie stworzyć coś, co będzie historią uniwersalną. Myślę, że ta książka może być dobrym wprowadzeniem do poezji Glück”.

Nagrody Nobla 2021

Tydzień noblowski zaczął się w poniedziałek 4 października. Przyznano już nagrody w dziedzinie medycyny i fizjologii (David Julius i Ardem Patapoutian), fizyki (Giorgio Parisi oraz Syukuro Manabe i Klaus Hasselmann) i chemii (Benjamin List i David MacMillan). W piątek 8 października zostanie wyłoniony laureat Nobla Pokojowego, a w poniedziałek 11 października dowiemy się, kto odbierze medal za osiągnięcia w ekonomii.

Teraz poznajemy zwycięzców, a oficjalna ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla, w Sztokholmie. Zdobywca literackiego Nobla otrzymuje prócz medalu 10 mln szwedzkich koron (ok. 4,5 mln zł).

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną