Kultura

Siódemka Nike: trafiona! Intrygująca i z uznaniem dla debiutów

Literacka Nagroda Nike Literacka Nagroda Nike Mateusz Włodarczyk / Forum
Z tej intrygującej siódemki 1 października jury wybierze laureatkę lub laureata, który otrzyma 100 tys. zł.

W tym roku mamy rzeczywiście bardzo dobrą siódemkę Nagrody Nike, która będzie przyznawana po raz 27. Różnorodna, zbierająca najciekawsze książki ubiegłego roku: jest proza, poezja, reportaż historyczny, debiuty, co ważne, bo był to rok wielu dobrych debiutów.

Cieszy obecność laureata Paszportu POLITYKI Grzegorza Piątka z „Gdynią obiecaną”. Jest powieść Zyty Rudzkiej „Ten się śmieje, kto ma zęby”, która w naszym zestawieniu najlepszych książek ubiegłego roku była numerem jeden, a jej bohaterkę Werę, fryzjerkę męską, czytelnicy pokochali. Proza Rudzkiej jest zjawiskiem wyjątkowym w polskiej literaturze.

Świetnie, że jest w siódemce znakomita książka poetycka Piotra Sommera „Lata praktyki”, zbiór wierszy precyzyjnych i jednocześnie zaczepnych, wychylających się w stronę niespodziewanych znaczeń słów. Dojrzały debiut Wiktorii Bieżuńskiej wyróżnia się wśród opowieści o grozie dzieciństwa i latach 90. za sprawą języka, a debiutancki zbiór opowiadań „Trash story” Mateusza Górniaka wspaniale wyprowadza czytelników w pole, jest to literatura wywrotowa i odświeżająca. Anna Bikont w swojej „Cenie” opowiada o nieznanym fragmencie powojennej rzeczywistości, o wysłannikach, którzy negocjowali ceny ocalonych z Zagłady żydowskich dzieci, i pokazuje ich dalsze losy. Ilona Wiśniewska w swojej książce przenosi nas na koniec świata.

Z tej intrygującej siódemki 1 października jury wybierze laureatkę lub laureata, który otrzyma 100 tys. zł. Nagrodzie Nike towarzyszy plebiscyt Czytelników „Wyborczej” – swoją faworytkę wybierać można spośród książek finalistek.

Siódemka nominacji do Nike 2023

• Wiktoria Bieżuńska, „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”, wyd. Cyranka
• Anna Bikont, „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”, wyd. Czarne
• Mateusz Górniak, „Trash story”, wyd. Korporacja Ha!art
• Grzegorz Piątek, „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”, wyd. W.A.B.
• Piotr Sommer, „Lata praktyki”, wyd. WBPiCAK
• Ilona Wiśniewska, „Migot. Z krańca Grenlandii”, wyd. Czarne
• Zyta Rudzka, „Ten się śmieje, kto ma zęby”, wyd. W.A.B.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Między sobą żartują: „Jak poznać biegacza? Sam ci o tym powie”. To już cała subkultura

Strava zastąpiła mi Instagram – wyjaśnia Michał. – Wrzucam tam zdjęcia z biegania: jakiś widoczek, zdjęcie butów, zmęczona twarz, kawka po bieganiu, same istotne rzeczy.

Norbert Frątczak
12.01.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną