Świat

Świat (znów) do poprawy

40. Światowe Forum w Davos zakończone

Zakończyło się 40. Światowe Forum Gospodarcze - w szwajcarskim Davos. To wielkie seminarium grubych ryb biznesu - a także grupy polityków - z tym samym hasłem - “jak poprawić świat”.

W tym roku, roku kryzysowym, dodano jeszcze: przemyśleć od nowa, przeprojektować, odbudować. Bardzo słusznie, ale trudno nie odnieść wrażenia, iż to bankierzy światową gospodarkę popsuli i dziś znaleźli się na pierwszym miejscu listy wrogów publicznych. Przyszłość sektora bankowego w dotychczasowym kształcie w ogóle stanęła na cenzurowanym, gdyż prezydent Barack Obama - z Ameryki - nadesłał propozycje, by reguły finansów mocno zaostrzyć, zwiększyć obowiązkowe rezerwy, a zwłaszcza ograniczyć ustawowo ryzykowne operacje, jakie banki podejmowały. „Miało to efekt wybuchu granatu” - ocenił niejeden z uczestników forum.

Z kolei kiedy prezydent Francji, Nicolas Sarkozy piętnował bajkowe wprost dochody bankierów w roku kryzysu i zalecał ograniczenia - w sali plenarnej powiało chłodem - mimo tłoku i dobrego ogrzewania. Trudno, by taka krytyka w Davos się podobała. Wiem - odparował Sarkozy - że nadmiar reguł zabija inicjatywę, ale brak reguł zabija kapitalizm i apelował o nowe Bretton Woods, czyli nowy globalny układ finansowy.

Rozjechano się bez konkluzji. Teraz nie wiadomo czy to sam biznes - dla poprawy świata - wymyśli nowe reguły gry czy też da politykom je sobie narzucić czy wszystko zostanie po staremu. Jak znamy życie…

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Jacek Pasik, brat skazanej za zabójstwo w butiku Ultimo, o pomyłce sądowej

16 grudnia 1997 r. w podziemiach butiku Ultimo przy Nowym Świecie w Warszawie zastrzelono mężczyznę i postrzelono kobietę, która cudem przeżyła. Postrzelona pracowała w tym butiku. Zastrzelony był jej mężem, nie miał nic wspólnego ze sklepem, ale tego dnia przyjechał po żonę do pracy i czekał, aż skończy liczyć utarg, żeby ją odwieźć do domu.

Martyna Bunda
23.01.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną