Świat

Steinmeier długo zwlekał z wizytą w Polsce. Zaczynamy tracić w Berlinie polityczne znaczenie

Frank-Walter Steinmeier Frank-Walter Steinmeier Andrzej Duda / Facebook
Prezydent Steinmeier odegrał podczas wizyty w Polsce rolę rzecznika dobrych stosunków niemiecko-polskich. W tej samej roli obsadził się prezydent Duda. Ale nie wypadł wiarygodnie.

Frank-Walter Steinmeier, prezydent Niemiec, zwlekał z wizytą w Polsce prawie dwa miesiące od swego zaprzysiężenia 22 marca.

Francję odwiedził już dwa razy. Wcześniej, w 2012 r., ówczesny prezydent Joachim Gauck wybrał Polskę na miejsce swej pierwszej po objęciu urzędu wizyty zagranicznej. Wtedy był to sygnał, że nasze państwo jest dla Niemiec ważnym partnerem nie tylko gospodarczym, ale i politycznym.

Obecna późna wizyta Steinmeiera to sygnał, że relacje polsko-niemieckie nie są dziś w rozkwicie, lecz w stagnacji. Od czasu objęcia władzy przez pisowską prawicę Polska pozostaje ważnym partnerem gospodarczym, ale zaczyna tracić w Berlinie znaczenie polityczne.

Marszałek Senatu narzeka na status polskiej mniejszości w Niemczech

Nie zmienią tego deklaracje rządzących polskich polityków o gotowości do współpracy. Dobrze, że prezydent Andrzej Duda rozmawia ze swym niemieckim odpowiednikiem o reaktywacji polsko-niemiecko-francuskiego Trójkąta Weimarskiego, ale co z tego, gdy rzecznik rządu Beaty Szydło powtarza w dzień wizyty, że Warszawa będzie bronić bezpieczeństwa polskich obywateli, a marszałek Senatu Stanisław Karczewski ponawia żądanie nadania polskiej mniejszości w Niemczech oficjalnego statusu.

Deklaracja Bochenka jest de facto ponowioną odmową współpracy w rozładowywaniu kryzysu unijnego, którego ciężar wzięły na siebie Niemcy. Przypomnijmy, że premier Ewa Kopacz zdeklarowała gotowość przyjęcia ok. 7 tys. spośród ponad stu tysięcy uchodźców w Grecji i Włoszech. Jej następczyni odrzuca nawet tę obietnicę, pomna, że 70 proc. pytanych obywateli polskich nie chce relokacji uchodźców do naszego kraju.

W stolicach europejskich postawa obecnego obozu władzy (a także lidera opozycji, Grzegorza Schetyny) w tej sprawie nie poprawia jego wizerunku. Niewiele pomoże tu zapewnienie szefa dyplomacji Witolda Waszczykowskiego, że Polska, w konsultacji z Watykanem i Kościołem, rozważa możliwość wydawania niektórym ciężko chorym uchodźcom i dzieciom wiz humanitarnych. Unijna Bruksela oczekuje po dużym i obficie zasilanym przez europejskich podatników kraju czegoś znacznie więcej.

W Niemczech sprawy mniejszości to sprawa landów

Sprawa uznania potomków przedwojennej polskiej społeczności w Niemczech za oficjalną mniejszość jest kontrowersyjna. To prawda, że w Polsce tutejsi Niemcy mają taki status, lecz Rzeczpospolita jest państwem unitarnym, podczas gdy Niemcy są państwem federalnym i sprawy mniejszości leżą w gestii rządów poszczególnych landów.

Przywódcy niemieccy powtarzają to polskim od dawna i do znużenia, zapewniając zarazem, że pracują nad sprawą. Takie jednak zawiłe sprawy lepiej załatwia się w ciszy dyplomatycznych gabinetów niż pod presją deklaracji składanych z mównic i przed kamerami.

Prezydent Steinmeier odegrał podczas wizyty w Polsce rolę rzecznika dobrych stosunków niemiecko-polskich. W tej samej roli obsadził się prezydent Duda. Byłby w tym bardziej wiarygodny, gdyby miał czyste konto w dziedzinie poszanowania wartości europejskich, takich jak praworządność i otwarte społeczeństwie, które przywołał w piątek w Warszawie prezydent Niemiec.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną