Trump kolejny raz atakuje imigrantów. Wstyd, panie prezydencie
Rzecznik Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka uznał słowa Trumpa za rasistowskie, wulgarne i zachęcające do ksenofobii.
Donald Trump
Gage Skidmore/Flickr CC by 2.0

Donald Trump

Dlaczego Stany Zjednoczone miałyby przyjmować imigrantów z tych wszystkich „zasranych dziur”, a nie np. z Norwegii? – pytał wczoraj w Białym Domu zniecierpliwiony Donald Trump. Potem jeszcze głośno się zastanawiał, po co Ameryce np. Haitańczycy i co dzięki nim Ameryka zyskuje. Uznał chyba, że niewiele, bo wyrwało mu się, że trzeba ich wyrzucić. I to wszystko podczas spotkania z senatorami Partii Republikańskiej i Demokratycznej na temat imigracji i przyszłości programu DACA, pozwalającemu nielegalnym imigrantom, którzy jako dzieci przybyli do Stanów Zjednoczonych, na pozostanie w kraju i legalne zatrudnienie.

Rzecznik Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka uznał słowa Trumpa za rasistowskie, wulgarne i zachęcające do ksenofobii. Unia Afrykańska oświadczyła, że tego rodzaju język jest sprzeczny ze wszystkimi akceptowalnymi praktykami. Przedstawiciele kolejnych afrykańskich rządów określają słowa Trumpa nieodpowiedzialnymi i nagannymi. A były prezydent Haiti powiedział, że to brak szacunku i ignorancja, jakiej dawno już nie widziano w najnowszej historii USA.

Trump zapomniał o swoim pochodzeniu

Cały czas płyną kolejne słowa krytyki. Mia Love, pierwsza amerykańska kongresmenka pochodząca z Haiti, oświadczyła, że komentarze prezydenta Trumpa były dzielące, bezmyślne i podważają wartości całego narodu. A były prezydent Meksyku Vincente Fox przypomniał na Twitterze, że wielkość Ameryki opiera się właśnie na różnorodności. „Donaldzie, czy sam zapomniałeś o swoim imigracyjnym pochodzeniu?” – zwrócił się do amerykańskiego prezydenta.

Rozmowy z senatorami dotyczyły m.in. pomocy dla nielegalnych imigrantów, którzy przybyli do Stanów jako dzieci, tzw. dreamers (marzycieli), i zarządzonej przez Trumpa likwidacji programu DACA. Pod koniec zeszłego roku administracja Trumpa ogłosiła już zakończenie obejmowania programem TPS Haitańczyków, co dziesiątkom tysięcy haitańskich imigrantów może odebrać tymczasowy status ochronny. Ogłoszono też zakończenie ochrony dla 200 tys. Salwadorczyków, ochronę mogą stracić też Nepalczycy, którzy zostali nią objęci po trzęsieniu ziemi w 2015 roku.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj