Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Merkel pozostanie kanclerzem Niemiec. Przynajmniej na razie

Angela Merkel i Horst Seehofer Angela Merkel i Horst Seehofer Hannibal Hanschke/Reuters / Forum
Angela Merkel wygasiła spór o politykę azylową we własnym obozie politycznym. Ale z kryzysu wychodzi osłabiona.

Na Zachodzie bez zmian. Joachim Loew ma pozostać trenerem niemieckiej drużyny piłkarskiej, choć ta – pierwszy raz w historii – odpadła z mundialu już po fazie grupowej. Angela Merkel najpewniej pozostanie kanclerzem Niemiec, choć przez ostatnie dwa tygodnie ważyły się losy jej gabinetu. Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) Merkel i bawarska Unia Chrześcijańsko-Społeczna (CSU) Horsta Seehofera długo nie mogły się porozumieć, jak reagować na masowy napływ uchodźców i imigrantów. W poniedziałek późnym wieczorem ogłoszono kompromis.

Czytaj także: Przestępczość imigrantów w Niemczech – fakty i mity

Główne punkty porozumienia chadeków

Liderzy chadeków zgodzili się na zaostrzenie polityki azylowej. Nie tak wyraźne, jak chciał minister spraw wewnętrznych Seehofer, ale jednak. Na granicy niemiecko-austriackiej mają powstać tzw. centra tranzytowe. Pozwoli to – przynajmniej w teorii – na szybkie zawracanie części osób starających się o azyl w Niemczech. Konkretnie tych, które zostały już zarejestrowane w innych krajach Unii Europejskiej i tam powinny czekać na rozpatrzenie swoich spraw. W tym roku – do połowy czerwca – takich osób było niespełna 18,5 tys. Wniosków o azyl w Niemczech – kilkakrotnie więcej. Mimo to poniedziałkowe ustalenia należy uznać za ważną cezurę. Rząd w Berlinie odchodzi, przynajmniej symbolicznie, od wcześniejszej polityki otwartych drzwi.

Seehofer, który jeszcze w niedzielę groził dymisją, teraz z dumą mówi o „nowym reżimie granicznym” i liczy na lepszy wynik CSU w październikowych wyborach regionalnych w Bawarii. Merkel, jeszcze wczoraj ostro atakowana przez ministra, dziś znów usiadła z nim w ławach rządowych.

Kompromis chadeków musi zatwierdzić SPD

Na kompromis miało naciskać wielu deputowanych CDU. Gdyby pani kanclerz nie poszła na ustępstwa, groziło jej, że zostanie przegłosowana we własnej frakcji parlamentarnej. Decydując się na porozumienie z Seehoferem, Merkel kupiła sobie trochę czasu, ale nic więcej. „Panuje zawieszenie broni, a nie pokój” – podsumowuje dziennik „Die Welt”.

Po pierwsze, kompromis partii chadeckich musi jeszcze zatwierdzić trzeci koalicjant, czyli SPD. W przeszłości socjaldemokraci odrzucali projekt centrów tranzytowych, uznając, że jest niehumanitarny. Dziś też nie są jego entuzjastami. W Berlinie słychać jednak, że rozłam w koalicji i przyspieszone wybory nie leżą w ich interesie.

Po drugie, poniedziałkowe ustalenia trudno będzie wcielić w życie. Antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) – największa dziś siła opozycyjna w Bundestagu – już wieszczy, że Seehofer otrzymał od Merkel jedynie czeki bez pokrycia. Pomysłowość zdesperowanych uchodźców i imigrantów, którzy za wszelką cenę chcą się znaleźć w Niemczech, istotnie nie zna granic. A umowy, które pozwolą na skuteczne odsyłanie tych ludzi do Austrii i innych krajów UE, władze w Berlinie muszą dopiero wynegocjować.

Trudny czas dla Angeli Merkel

Jeśli to się nie uda i nie poprawią się sondażowe notowania CSU, bawarska partia może znów szukać konfliktu z Merkel. I bez tego pani kanclerz nie będzie miała łatwego życia. Jeszcze we wtorek wieczorem czekają ją trudne rozmowy z SPD, a w przyszłym tygodniu, podczas szczytu NATO w Brukseli – z prezydentem USA Donaldem Trumpem, grożącym wycofaniem amerykańskich wojsk z Niemiec.

Czytaj także: Kobiety ruszą na ratunek niemieckiej polityce? Mini-Merkel spróbuje

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama