Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Europoseł Legutko rozlicza kanclerz Merkel

Angela Merkel Angela Merkel Vincent Kessler / Forum
Profesor filozofii i komentator Platona przemówił językiem prawicowej ulicy. Jeśli tak PiS chce odnawiać Unię, to Bóg zapłać.

Zaraz po obchodach stulecia zakończenia I wojny światowej Angela Merkel wystąpiła w Parlamencie Europejskim. I podniosła ten sam temat nacjonalizmu, o którym w Paryżu mówił prezydent Macron. Niemiecka kanclerz swoje przemówienie zbudowała na założeniu, że Europa, aby trwać i rozwijać się, nie może dać szansy nacjonalizmowi i egoizmom narodowym.

Angela Merkel o fundamentach Unii Europejskiej

To właśnie nazywamy ideą europejską i to wokół niej stworzono dobrowolną wspólnotę państw europejskich, którą dziś nazywamy Unią Europejską. Merkel w tym kontekście słusznie zaznaczyła, że podważanie zasad praworządności i niezależności mediów czy odpowiedzialności budżetowej w jakimś jednym państwie UE uderza w całą Unię, gdyż podważa w istocie sens jej istnienia.

Pani kanclerz dyplomatycznie nie wymieniła konkretnych nazw, ale od razu muszą tu przyjść na myśl populistyczno-narodowe rządy Węgier, Włoch i Polski.

Legutko przemówił językiem prawicowej ulicy

Pewno dlatego do polemiki z jej wystąpieniem zgłosił się europoseł Ryszard Legutko z ramienia PiS. Wybrał typową dla pisowskiej prawicy metodę polemiczną. Nie odpowiedział na krytykę, zaatakował frontalnie. Posunął się do rozliczania Merkel z jej wiarygodności jako polityka chrześcijańskiej demokracji i do przypinania „lewackiej” łaty samej Unii, której jest ona wciąż najważniejszym przywódcą. Profesor filozofii i komentator Platona przemówił językiem prawicowej ulicy. Jeśli tak PiS chce odnawiać Unię, to Bóg zapłać. Zresztą ewangelicznemu chrześcijaństwu zawsze było bliżej do tego, co dziś nazywamy lewicą. Wytykanie tego córce pastora jest złośliwym nonsensem.

A zwolennik brexitu się cieszy

Europoseł Legutko zajmuje w ławach Parlamentu Europejskiego miejsce obok Brytyjczyka Nigela Farage′a z tej samej konserwatywnej frakcji parlamentarnej, jednego z autorów brexitu. Było w tym coś posępnie symbolicznego, że Polak atakuje dziś propolską kanclerz Niemiec, a przysłuchujący się jego atakowi Brytyjczyk powiązany z interesami rosyjskimi ma na twarzy błogie zadowolenie.

Czytaj także: Mutti odchodzi, Warszawa będzie płakać

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną