Świat

Orbán namawia Węgierki do rodzenia dzieci

Viktor Orbán wygłosił przemówienie o stanie państwa. Viktor Orbán wygłosił przemówienie o stanie państwa. Bernadett Szabo / Forum
Pożyczki dla matek na preferencyjnych warunkach, zwolnienia z podatku, dofinansowanie zakupu dużego samochodu – to proponuje węgierskim rodzinom premier Viktor Orbán.

My mamy program 500 plus oraz państwowe emerytury dla matek co najmniej czworga dzieci – dzięki takim politycznym zachętom politycy chcą zachęcić Polki do rodzenia dzieci. A także – to nie bez znaczenia – wygrywać kolejne wybory.

Viktor Orbán, premier Węgier, również mierzy się z problemami demograficznymi. Podczas dorocznego wystąpienia na temat stanu państwa zaproponował Węgrom szereg przywilejów mających zachęcić do rodzenia dzieci. Co roku tamtejsza populacja spada o 32 tys. osób. Dzietność na Węgrzech jest tylko nieco wyższa niż w Polsce. Wśród krajów Unii Europejskiej nasz kraj jest na 21., a Węgry na 17. miejscu pod względem liczby urodzeń. Na jedną Polkę przypada 1,3 dziecka, na Węgierkę – 1,45. Średnia w UE to 1,58. Najwięcej dzieci na kontynencie rodzi się we Francji – 1,92.

Dzieci – tak, ale tylko węgierskie

Populistyczny, konserwatywny premier zapowiedział, że nie zamierza korzystać z „zachodniego” sposobu na odbudowę liczby ludności kraju. Nie chce zatem zapraszać do Budapesztu imigrantów. „Węgrom nie chodzi o to, by zgadzały się liczby – podkreślał Orbán. –Potrzebujemy więcej węgierskich dzieci”. Prawicowy i nacjonalistyczny rząd szczególnie niechętny jest muzułmanom, którzy przybywają do Europy m.in. z północnej Afryki, z terenów objętych konfliktami i głodem.

Czytaj także: Węgierski rząd nie cofnie się przed niczym w walce z imigrantami

Zachętą do rodzenia małych Węgrów ma być szereg ulg i przywilejów – premier zaprezentował je w siedmiu punktach. Każdej kobiecie, która przed 40. rokiem życia wychodzi po raz pierwszy za mąż, ma być zaproponowana pożyczka na preferencyjnych warunkach. Po urodzeniu pierwszego dziecka jej spłata ma być odłożona na trzy lata, po urodzeniu drugiego – umorzone 30 proc., a po trzecim potomku – całość.

Rząd zaplanował także system korzystnych kredytów mieszkaniowych i dopłaty do dużych samochodów. W ciągu trzech najbliższych lat na Węgrzech ma powstać 21 tys. żłobków. Politycy chcą także finansowo wspierać dziadków opiekujących się wnukami. Zamierzają również zasilić służbę zdrowia pokaźnym zastrzykiem finansowym. Premier proponuje też dożywotnie zwolnienie z podatku dochodowego matek czwórki i więcej dzieci.

Przemówienie Orbána o stanie państwa, szczególnie jego pomysły na walkę z niskim przyrostem naturalnym, zostały nagrodzone brawami.

Krytyka pakietu prorodzinnego od Orbána

Na Węgrzech natychmiast odezwały się głosy krytykujące pakiet prorodzinny prawicowego rządu. Podkreśla się, że propozycje lekceważą najuboższych mieszkańców – nie pomogą im ulgi podatkowe, skoro i tak płacą niewielkie podatki. Nie stać ich na kupno mieszkania, samochodu czy spłatę pożyczki, nawet jeśli są dofinansowane przez państwo. W takiej sytuacji jest m.in. wielu spośród 750 tys. węgierskich Romów. Politycy nie wspominają także o tym, że ok. 600 tys. Węgrów przeniosła się do Europy Zachodniej i to jest jedna z przyczyn depopulacji kraju.

W czasie gdy Viktor Orbán namawiał do rodzenia dzieci, w Budapeszcie odbywały się demonstracje przeciw jego polityce. Pod jego biurem zgromadziło się 2 tys. osób, inna manifestacja zablokowała jeden z głównych mostów na Dunaju.

Czytaj także: Orbán kontra węgierska klasa średnia

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama