Świat

Zbrodnia na rajskich wyspach

Morderczy antymuzułmański fanatyzm dosięgnął Nowej Zelandii

Zamach w meczetach w Nowej Zelandii Zamach w meczetach w Nowej Zelandii Diederik van Heyningen / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM / EAST NEWS
Zbrodnia w Christchurch ma wymowę uniwersalną i zasługuje na potępienie międzynarodowe. Zwłaszcza tam, gdzie politycy głównego nurtu flirtują ze skrajną prawicą, dając w ten sposób przyzwolenie na ekstremizm.

Morderczy antymuzułmański fanatyzm dosięgnął Nowej Zelandii. W tym pięknym, zamożnym, dobrze zorganizowanym wyspiarskim kraju dotąd nie odnotowano napięć i konfliktów w stosunkach z tamtejszą maleńką mniejszością muzułmańską. A jednak nienawiść do islamu i jego wyznawców dotarła i tam.

Kto stoi za zamachem na muzułmanów w Christchurch

To nienawiść prawdopodobnie importowana z Australii, ale to w niczym nie łagodzi szoku i oburzenia nie tylko na Wyspach, ale i na całym świecie. Ta krwawa akcja terrorystyczna, inspirowana ideologią antyimigrancką, powinna zwrócić uwagę służb specjalnych w Polsce, bo i w naszym kraju mogłaby się zdarzyć.

Spokojna analiza tragedii w Christchurch będzie możliwa po zamknięciu śledztwa. Atak w dwu meczetach kosztował życie co najmniej 49 niewinnych ludzi, którzy przyszli na piątkowe modły. W szpitalu jest wiele osób ciężko rannych, więc liczba ofiar może niestety wzrosnąć. Już teraz premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern nazwała tragedię jednym z najczarniejszych dni w historii kraju.

Zatrzymano cztery osoby. Żadna nie figuruje na listach nowozelandzkich służb specjalnych. Wiadomo, że jeden z napastników urodził się w Australii. I że nie dość, iż zabijał z zimną krwią, w stylu Norwega Breivika, to jeszcze transmitował swoją zbrodnię na żywo z kamery przypiętej do ubrania. Dorobił do zbrodni skrajnie prawicową ideologię. Eksperci anglosascy nie wykluczają, że miejscem ataku miała być pierwotnie Australia. I że był przygotowywany przez dłuższy czas.

Zamach w Nowej Zelandii przestrogą dla świata

Zbrodnia w Christchurch została natychmiast zgodnie potępiona przez polityków nowozelandzkich. Ale dramat ma wymowę uniwersalną i zasługuje na potępienie międzynarodowe. Zwłaszcza tam, gdzie politycy głównego nurtu flirtują ze skrajną prawicą, dając w ten sposób przyzwolenie na ekstremizm.

Dotyczy to też Polski, więc i nasz rząd, zwłaszcza ministrowie odpowiedzialni za bezpieczeństwo obywateli, powinien przyjrzeć się pod tym kątem zbrodni w Christchurch. W Polsce też mamy niewielką społeczność muzułmańską i mamy też grupy Polaków podsycających niechęć do muzułmanów i strach przed nimi.

Ekstremizm, tak samo skrajnie prawicowy jak islamistyczny, nie może być w otwartej demokracji tolerowany. Ostrzeganie przed nim jest zadaniem mediów, ale prewencja jest obowiązkiem władz.

Czytaj także: Skąd się bierze terroryzm i kim są zamachowcy?

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną