Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Katoliczki w Niemczech protestują. Chcą mieć głos w Kościele

Akcja protestacyjna „Maria 2.0” w Niemczech Akcja protestacyjna „Maria 2.0” w Niemczech Facebook
Niemki strajkują, bo mają dość podległej roli kobiety w Kościele. Chcą nie tylko modlić się i sprzątać, ale i współdecydować.
Wizerunek Matki Boskiej z zaklejonymi ustami, wykorzystywany w akcji „Maria 2.0”Facebook Wizerunek Matki Boskiej z zaklejonymi ustami, wykorzystywany w akcji „Maria 2.0”

Na obrazie Maryja ma usta zaklejone taśmą – pozbawiono ją głosu, zmuszono do milczenia. To symbol strajku niemieckich katoliczek. „Maryja kojarzy się z pokorą, posłuszeństwem, podległością i dziewictwem – mówią organizatorki protestu. – A my chcemy widzieć w niej odważną i pełną życia kobietę”. Zwierzchnicy Kościoła są w tej kwestii mocno zachowawczy. Niemki więc pokazują, jak wyglądałby on bez nich.

Niemiecka akcja „Maria 2.0” na rzecz kobiet w Kościele

Katoliczki w Niemczech aktywnie uczestniczą w życiu parafii: organizują festyny, zajęcia dla dzieci, zapewniają opiekę uchodźcom, pomoc dla biednych oraz dla samotnych matek, sprzątają, pomagają w kolektach. Działają w radach parafialnych, służą jako ministrantki (jest ich w kraju 191 tys., ministrantów – 167 tys.) i diakonki (mogą m.in. rozdawać komunię). W zestawieniu z Polkami robią całkiem dużo. Ale to często tylko pozory. – Posprzątać w kościele mogę zawsze. Ale decydować o tym, co dzieje się w parafii, już niekoniecznie – opowiada Angelika Klümpe, jedna z organizatorek strajku w Berlinie.

Akcja protestacyjna „Maria 2.0” ma to zmienić. Kobiety żądają dostępu do kościelnych urzędów, ale też konsekwentnego wyjaśniania przypadków molestowania i wykorzystywania seksualnego przez księży. Opowiadają się także za zniesieniem celibatu i lepszym traktowaniem rozwodników.

Czytaj także: Kobiety w dzisiejszym Kościele katolickim

Białe prześcieradła w kościelnych ławach

Inicjatywa wyszła z parafii w Müster, a pierwszy strajk odbył się tam w lutym. W maju protest poparło już kilkaset różnych grup w Niemczech, ale i Szwajcarii. Kobiety na tydzień zawiesiły wszelką działalność wolontariacką w Kościele, bojkotują msze i modlą się na zewnątrz, bez księży. Rozkładają w ławkach białe prześcieradła, by zaznaczyć puste miejsca, które zwykle zajmują.

Kościół opiera się na kobietach, a jednocześnie nie chce dopuścić ich do głosu – tłumaczy Lisa Kötter, jedna z organizatorek akcji. Biorą w niej udział m.in. dwie największe organizacje katoliczek w kraju: Katolicka Wspólnota Kobiet (KFD) i Katolicki Związek Kobiet (KDFB). Przyłączyły się też benedyktynki z klasztoru św. Scholastyki w Dinklage. Siostry decyzję podjęły w głosowaniu – były jednomyślne. Protest popierają także mężczyźni, w tym księża. Stanowią w sumie ok. 30 proc. strajkujących.

Czytaj także: Dlaczego kobiety są bardziej religijne niż mężczyźni?

Niemiecki Kościół zapowiada reformy

Reakcje władz Kościoła są różne. Część biskupstw akcję popiera (Essen, Osnabrück, Hamburg i Hildesheim), inne krytykują (Ratyzbona, Akwizgran czy Drezno), reszta milczy. Niemiecki episkopat strajku co prawda nie poparł, ale rozumie „rozczarowanie i potrzebę reform w Kościele”. Zmiany – zapewnił rzecznik episkopatu Matthias Kopp w telewizji ZDF – „zostaną wprowadzane, ale wymagają czasu”.

Przewodniczący komisji ds. kobiet biskup Franz-Josef Bode uznał strajk za dobry znak. Arcybiskup Fryburga Stephan Burger przypomniał zaś, że kobiet nie dopuszcza się do święceń zgodnie z wytycznymi m.in. Jana Pawła II. „Maria 2.0” zapowiada dalsze akcje protestacyjne.

Czytaj także: Ile zostało z feministycznej rewolucji Jezusa?

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Za jakie grzechy? O co proboszcz procesuje się z parafianami

Ki diabeł?! – pomyślała pani sołtyska, gdy dostała wezwanie na komisariat. Wnet się jednak okazało, że żaden diabeł, tylko ksiądz postanowił ścigać parafian na drodze prawnej.

Zbigniew Borek
04.07.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną