Świat

Stop „strefom wolnym od LGBT”. Tęczowa iluminacja w Brukseli

O godz. 21 na fasadzie budynku głównej siedziby Komisji Europejskiej w Brukseli rozpoczęła się projekcja haseł wzywających Unię do stanowczej reakcji w sprawie tzw. stref wolnych od LGBT. O godz. 21 na fasadzie budynku głównej siedziby Komisji Europejskiej w Brukseli rozpoczęła się projekcja haseł wzywających Unię do stanowczej reakcji w sprawie tzw. stref wolnych od LGBT. European Commission / Facebook
Doszliśmy do punktu, kiedy Komisja Europejska razem z Radą Europejską muszą podjąć natychmiastowe działania wobec Polski – mówi Marcin Rodzinka z zarządu KPH.

O godz. 21 na fasadzie budynku głównej siedziby Komisji Europejskiej w Brukseli rozpoczęła się projekcja haseł wzywających Unię do stanowczej reakcji w sprawie tzw. stref wolnych od LGBT. Akcję zorganizowała Kampania Przeciwko Homofobii.

Wyświetlone hasła ułożyły się w zdania: „Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen: W naszej Unii nie ma miejsca (...) na strefy wolne od LGBT. Ponad 300 tys. osób żąda. UE: Czas zamienić słowa w czyny. Stop »strefom wolnym od LGBT« w Polsce! Nie jesteśmy ideologią. Jesteśmy obywatel(k)ami Polski”.

Czas, aby Komisja Europejska i Rada Europejska stanęły na wysokości zadania i wypełniły swój obowiązek obrony wspólnych wartości zapisanych w traktacie o Unii Europejskiej poprzez włączenie kwestii naruszeń praw podstawowych w procedurę art. 7 i uruchomienie procedury przeciwnaruszeniowej w związku z tzw. strefami wolnymi od LGBT – mówi wicedyrektorka KPH Mirosława Makuchowska.

300 tys. podpisów przeciwko homofobii

Oprócz tęczowej iluminacji 22 września w Brukseli doszło do spotkania z komisarz ds. równości, przedstawicielami organizacji All Out i KPH. Helena Dalli otrzymała podpisaną przez 300 tys. Europejczyków petycję „We are under attack in Poland”, wzywającą europejskie instytucje do konkretnych działań w sprawie stref „wolnych od LGBT” i homofobicznej nagonki nad Wisłą. W petycji przypomniano m.in. o słynnych naklejkach „Gazety Polskiej” i atakach na Marsz Równości w Białymstoku. – Doszliśmy do punktu, kiedy Komisja Europejska razem z Radą Europejską muszą podjąć natychmiastowe działania wobec Polski – mówi Marcin Rodzinka z zarządu KPH.

Tydzień wcześniej, 14 września, Parlament Europejski zajął się raportem dotyczącym praworządności w Polsce, łącząc jej kryzys z homofobią władz, a przewodnicząca Komisji Europejskiej w swoim pierwszym orędziu jasno potępiła wszelkie przejawy przemocy, nienawiści i dyskryminacji wobec działaczy LGBT.

W październiku Komisja Europejska ogłosi strategię UE dot. osób LGBT, obejmującą uznawanie praw rodzicielskich przez kraje wspólnoty. Jej realizacja będzie na bieżąco monitorowana, a państwa członkowskie – także Polska – będą musiały zdawać raporty z postępów.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną