Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Stop „strefom wolnym od LGBT”. Tęczowa iluminacja w Brukseli

O godz. 21 na fasadzie budynku głównej siedziby Komisji Europejskiej w Brukseli rozpoczęła się projekcja haseł wzywających Unię do stanowczej reakcji w sprawie tzw. stref wolnych od LGBT. O godz. 21 na fasadzie budynku głównej siedziby Komisji Europejskiej w Brukseli rozpoczęła się projekcja haseł wzywających Unię do stanowczej reakcji w sprawie tzw. stref wolnych od LGBT. European Commission / Facebook
Doszliśmy do punktu, kiedy Komisja Europejska razem z Radą Europejską muszą podjąć natychmiastowe działania wobec Polski – mówi Marcin Rodzinka z zarządu KPH.

O godz. 21 na fasadzie budynku głównej siedziby Komisji Europejskiej w Brukseli rozpoczęła się projekcja haseł wzywających Unię do stanowczej reakcji w sprawie tzw. stref wolnych od LGBT. Akcję zorganizowała Kampania Przeciwko Homofobii.

Wyświetlone hasła ułożyły się w zdania: „Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen: W naszej Unii nie ma miejsca (...) na strefy wolne od LGBT. Ponad 300 tys. osób żąda. UE: Czas zamienić słowa w czyny. Stop »strefom wolnym od LGBT« w Polsce! Nie jesteśmy ideologią. Jesteśmy obywatel(k)ami Polski”.

Czas, aby Komisja Europejska i Rada Europejska stanęły na wysokości zadania i wypełniły swój obowiązek obrony wspólnych wartości zapisanych w traktacie o Unii Europejskiej poprzez włączenie kwestii naruszeń praw podstawowych w procedurę art. 7 i uruchomienie procedury przeciwnaruszeniowej w związku z tzw. strefami wolnymi od LGBT – mówi wicedyrektorka KPH Mirosława Makuchowska.

300 tys. podpisów przeciwko homofobii

Oprócz tęczowej iluminacji 22 września w Brukseli doszło do spotkania z komisarz ds. równości, przedstawicielami organizacji All Out i KPH. Helena Dalli otrzymała podpisaną przez 300 tys. Europejczyków petycję „We are under attack in Poland”, wzywającą europejskie instytucje do konkretnych działań w sprawie stref „wolnych od LGBT” i homofobicznej nagonki nad Wisłą. W petycji przypomniano m.in. o słynnych naklejkach „Gazety Polskiej” i atakach na Marsz Równości w Białymstoku. – Doszliśmy do punktu, kiedy Komisja Europejska razem z Radą Europejską muszą podjąć natychmiastowe działania wobec Polski – mówi Marcin Rodzinka z zarządu KPH.

Tydzień wcześniej, 14 września, Parlament Europejski zajął się raportem dotyczącym praworządności w Polsce, łącząc jej kryzys z homofobią władz, a przewodnicząca Komisji Europejskiej w swoim pierwszym orędziu jasno potępiła wszelkie przejawy przemocy, nienawiści i dyskryminacji wobec działaczy LGBT.

W październiku Komisja Europejska ogłosi strategię UE dot. osób LGBT, obejmującą uznawanie praw rodzicielskich przez kraje wspólnoty. Jej realizacja będzie na bieżąco monitorowana, a państwa członkowskie – także Polska – będą musiały zdawać raporty z postępów.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną