Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Pogrzeb Elżbiety II. Dwie minuty ciszy dla królowej

Uroczystości pogrzebowe Elżbiety II Uroczystości pogrzebowe Elżbiety II Forum
To pierwsza taka państwowa ceremonia w Wielkiej Brytanii od 1965 r., gdy zmarł Winston Churchill. Pamięć o swojej królowej Brytyjczycy uczcili dwiema minutami ciszy.

Pierwsze dzwony w Opactwie Westminsterskim zabiły ok. godz. 10:30. Kolejne wybrzmiewały co minutę do południa, aby uczcić każdy z 96 lat życia królowej Elżbiety II.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się krótko po godz. 11. Uczestniczyło w nich ok. 2 tys. oficjeli, w tym około stu przywódców i delegacji z różnych państw oraz szefów organizacji międzynarodowych. W opactwie byli obecni przywódcy m.in. Francji, Włoch, Brazylii, Izraela, Stanów Zjednoczonych, a także prezydent Polski Andrzej Duda z małżonką. Była też premier Wielkiej Brytanii Liz Truss. Wszyscy goście ubrali się skromnie i na czarno.

Pół godziny po 11 przez Londyn przejeżdżał król Karol III. Tłumy na trasie wiwatowały i biły brawo. Do Westminster Hall, skąd wyruszyła procesja z trumną królowej, przybył wraz z synami.

Kondukt pogrzebowy z ciałem królowej wyruszył kwadrans przed godz. 12. Na jego czele szła orkiestra wojskowa szkockich i irlandzkich regimentów, następnie członkowie Brygady Gurkhów i Royal Air Force. Lawetę z trumną ciągnęło 98 marynarzy Royal Navy.

Za nimi podążało czworo dzieci Elżbiety II: król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward. Dalej dwaj synowie Karola III: książę William i książę Harry, syn księżniczki Anny Peter Phillips, jej mąż wiceadmirał Timothy Lawrence, książę Gloucesteru Ryszard i syn młodszej siostry Elżbiety II, nieżyjącej już księżniczki Małgorzaty David Armstrong-Jones.

Trumna z ciałem monarchini dotarła do Opactwa Westminsterskiego o godz. 12, tu odbyło się nabożeństwo żałobne. „W smutku, ale też w głębokim dziękczynieniu przybywamy do tego Domu Bożego, miejsca modlitwy, Kościoła, w którym pamięć i nadzieja są świętymi obowiązkami” – mówił David Hoyle, prowadzący uroczystość. „Tutaj, gdzie królowa Elżbieta została poślubiona i ukoronowana, gromadzimy się z całego kraju, ze Wspólnoty Narodów i z narodów świata, aby opłakiwać naszą stratę, wspominać jej długie życie w bezinteresownej służbie i z ufnością powierzyć ją miłosierdziu Boga” – kontynuował.

Następnie sekretarz generalna Wspólnoty Narodów Patricia Scotland odczytała fragment pierwszego listu do Koryntian. Premier Truss natomiast fragment Ewangelii według św. Jana.

„Śp. królowa służyła ludziom i wiemy, za kim podążała. Wiemy, że podążała za Jezusem w poczuciu obowiązku i służby. Swoją uroczystość koronacyjną królowa rozpoczęła od krótkiej modlitwy. Jej służba miała fundament w Jezusie, w Bogu. Ludzie i liderzy, którzy z miłością służą, są rzadko spotykani” – to z kolei abp Canterbury Justin Welby.

Uroczystości zakończyły się przed godz. 13 błogosławieństwem dla wszystkich zgromadzonych. Pamięć o swojej królowej Brytyjczycy uczcili dwiema minutami ciszy. Po czym odśpiewano hymn narodowy Zjednoczonego Królestwa „God Save the King”.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną