Sekularyzacja: już nie pełznie, a galopuje. Raport o stanie Kościoła w Polsce
Powrót do przeszłości, w której rola i autorytet Kościoła w społeczeństwie były w zasadzie niekontestowane, nie jest możliwy.
Powrót do przeszłości, w której rola i autorytet Kościoła w społeczeństwie były w zasadzie niekontestowane, nie jest możliwy.
Kościół instytucjonalny działa na krótką metę: chce zachować i umocnić wpływy, nie oglądając się na skutki w dłuższej perspektywie. A jest to perspektywa katastrofalna. To nie jest Kościół ze świetlaną przyszłością.
Dlaczego spośród wszystkich osób uprawnionych do głosowania to właśnie młode kobiety mogę zdecydować o wyniku wyborów parlamentarnych?
Muzeum Historii Polski to największy obiekt muzealny w Polsce. Oficjele podkreślali, że przez zaniechania poprzedników również najdłużej budowany. Nie dodali, że przez własne błędy również najdroższy. I otwierany pod kampanię wyborczą. Jeśli tak ma być pisana historia, to Polska ma przed sobą więcej przeszłości niż przyszłości.
Pan Miłosz jest klasą sam dla siebie i fenomenem reprezentującym w branży medialnej obsługi aparatu władzy nowy trend kulturowy, który można by z angielska nazwać „no limits” – żadnych ograniczeń!
Kto był w szpitalu, wie, że jedzenie najczęściej jest niesmaczne i jest go za mało, a pacjentów dokarmiają rodziny. PiS odkrył ten fakt na 40 dni przed wyborami i poprawę szpitalnej diety wrzucił na wyborcze sztandary.
Mamy demograficzną zapaść – obwieścił GUS, publikując najnowszy raport ludnościowy. Nasz kraj robi się stary i schorowany. Ale też w ogóle pozbawiony wigoru i napędu. Po ośmiu latach rządów PiS Polska znalazła się w stanie depresji, właściwie w każdej dziedzinie.
Zamknięcie browaru w Leżajsku miało przynieść Grupie Żywiec oszczędności. Na razie przynosi straty. Głównie wizerunkowe, bo na Podkarpaciu lepiej nie zamykać firm. Zwłaszcza w trakcie kampanii.
Dom pośrodku wsi, zasłonięte okna, cicho. Mieszkają dzieci żywe i martwe.
Po ostatnich klęskach reprezentacji rozpoczął się atak na Roberta Lewandowskiego. Sam napastnik ma już dość i zapowiada, że koniec jego występów w drużynie narodowej jest bliski. A przed kadrą eliminacyjne „mecze ostatniej szansy”.
Gdyby o wyniku wyborów decydowała gorzowska giełda, wybory wygrałaby partia Tylko Nie PiS.
Dla jednych to był prawdziwy koniec zimnej wojny, dla innych okazja łatwego zarobku, a dla jeszcze innych zwiastun nowego życia. 30 lat temu Polskę opuściła armia rosyjska. Co po niej zostało?
W 30 lat od uchwalenia ustawy aborcyjnej, w trzy lata po słynnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego i rok po wprowadzeniu rejestru ciąż widać już, że coś się wreszcie zmienia. Strach jest mniejszy.
W 2014 r. poziom samodzielności samorządu w Polsce był wysoki. Ale dramatycznie spada. O przyczynach Krzysztof Izdebski rozmawia z dr hab. Martą Lackowską i dr. hab. Dawidem Sześciłą.
Policja wyznaczyła milion złotych nagrody za wskazanie odpowiedzialnych za zatrucie Odry. Gdy ich wskazano, nie wypłaciła pieniędzy.
W szczycie kampanii wyborczej ten temat to dla PiS gorący kartofel. Rządzący pamiętają, że polityczny koszt zaostrzenia prawa aborcyjnego był dla nich bardzo wysoki i woleliby, aby wokół tej kwestii panowała cisza.
Koalicja Equality Watch zarzuca szefowi resortu edukacji naruszanie prawa Unii Europejskiej. Jeśli Czarnek nie zaprzestanie dyskryminacji osób LGBT+, uczniowie i uczennice słono za jego nienawiść zapłacą.
20 września kończy się umowa najmu na korzystanie z zielonego vana, nazywanego Groszkiem, z którego korzysta Fundacja Asymetryści. Jeśli wolontariusze nie zapłacą 4800 zł, nie będzie czym wozić uchodźców, którzy każdego dnia trafiają na warszawski dworzec.
W tym roku wakacje za granicą spędziło 9 mln Polaków. Kilkadziesiąt tysięcy miało samochodowe wypadki, kłopoty ze zdrowiem. Niemal wszyscy byli ubezpieczeni, ale często źle. Oto parę historii i przestróg.
Od lat uważam, że matura sama w sobie do niczego nie jest potrzebna. Kiedyś nasunęło mi się skojarzenie, że to rytuał podobny do bierzmowania – mówi prof. Krzysztof Konarzewski, pedagog i były dykretor CKE.
Czy nowe leki na odchudzanie, które właśnie zalewają zachodnie rynki, to największa rewolucja w medycynie od czasów antybiotyków? Jeśli tak, to może nas czekać również rewolucja społeczna.
Nauczanie religii odbierane jest przez katechetów jak istny krzyż pański i droga przez mękę. Księży prawie nie ma w publicznych szkołach. Przestali spełniać się w posłudze. Bo praca niewdzięczna, a dzieci zrobiły się trudne.
„Sprawa Iwony Wieczorek” szybko stała się hitem Netflixa. Nie kusi widza fałszywą obietnicą, iż znajdzie odpowiedzi na kluczowe pytania. Po serial na pewno obowiązkowo powinna sięgnąć policja.
Trzy miesiące miał pracować ministerialny zespół nad nowymi wytycznymi dotyczącymi aborcji. Wiadomo jednak, że na pewno nie powstaną przed wyborami. „Uzależnianie prac nad poprawą stanu praw pacjentek od polityki pokazuje, jak nisko upadliśmy” – mówi Jolanta Budzowska, pełnomocniczka rodziny Doroty z Bochni i Izabeli z Pszczyny, ofiar zakazu aborcji w Polsce.
Czy pracujący przez dwie dekady z ludźmi nauczyciel odnajdzie się w samotniczej pracy ogrodnika? Czy warto podążyć za potrzebą zmian? Odpowiedzi szukamy razem z dr Magdaleną Kaczmarek z Uniwersytetu SWPS.