Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI
Karanie polityków w demokratycznym systemie prawnym nie jest łatwe. Co można więc zrobić?
Okładka nowego numeru POLITYKI
Polityka

Okładka nowego numeru POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego
Michał Mutor/Polityka

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego

Jak ukarać polityków PiS (i w ogóle polityków) za ich decyzje, ekscesy, konstytucyjne delikty, kiedy już uda się ich odsunąć od władzy? To pytanie często pojawia się wśród przeciwników obecnego obozu rządzącego. I jak to zrobić, aby nie musieć sięgać po metody PiS, teraz przecież tak krytykowane?

W najnowszej POLITYCE zastanawia się nad tym w obszernym artykule Ewa Siedlecka. Wątek ten porusza również Jerzy Baczyński w swoim cotygodniowym felietonie wstępnym. Karanie polityków w demokratycznym systemie prawnym nie jest łatwe, wiele spraw pozostaje poza kodeksami, postawienie przed Trybunałem Stanu jest praktycznie niemożliwe, bo nie da się zebrać koniecznej większości w parlamencie. Co można więc zrobić? Zapraszam do lektury.

Co ponadto w najnowszym wydaniu POLITYKI? Rozmowa Jacka Żakowskiego ze znanym francuskim filozofem Bernardem-Henri Lévym o tym, jak można zatrzymać populizm, i o tym, że Francuzi wybrali Emmanuela Macrona, bo zobaczyli, czym są rządy Trumpa, Orbána i Kaczyńskiego. Polecam też tekst Sławomira Sierakowskiego o twardym i miękkim populizmie.

Grzegorz Rzeczkowski opisuje rosnącą falę pomnikomanii i kultu Lecha Kaczyńskiego, która skłania do reakcji i ponownemu przyjrzenia się, jakim realnie politykiem i prezydentem był Lech Kaczyński.

Malwina Dziedzic przyjrzała się polskiej lewicy, która chce być trzecią siłą polityczną, ale nie potrafi się między sobą dogadać w podstawowych sprawach. Jędrzej Winiecki opisuje konsulów honorowych – po co są, jakie przynoszą korzyści krajowi, a jakie kłopoty. I jeszcze rozmowa Juliusza Ćwielucha z byłym szefem Sztabu Generalnego, gen. Mieczysławem Cieniuchem, o stanie polskiej armii pod rządami Antoniego Macierewicza.

Polecam także tekst o modzie na brzydkie warzywa, reportaż o postrzeleniu operatora na planie filmowym, opowieść o punkowcach z afrykańskiego Malawi i o triumfalnym powrocie „Miasteczka Twin Peaks”.

To wszystko i znacznie więcej znajdziecie Państwo w najnowszej POLITYCE. Zachęcam do kupna tygodnika z filmem Macieja Pieprzycy „Jestem mordercą”, świetnym dramatem policyjnym inspirowanym głośnym procesem „wampira z Zagłębia” Zdzisława Marchwickiego. To świetna filmowa robota.

Zatem miłej lektury i oglądania!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną