Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI
Ustawa o IPN, przewidująca kary więzienia za „niewłaściwe” interpretowanie historii Holocaustu, to przykład politycznego i dyplomatycznego partactwa. Powstaje pytanie: po co to było PiS?
Okładka nowego wydania POLITYKI
Polityka

Okładka nowego wydania POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI
Michał Mutor/Polityka

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Partia rządząca doprowadziła do największej od 1989 roku klęski wizerunkowej kraju bez najmniejszej potrzeby, kierując się tylko wewnętrznymi politycznymi motywami. A obraz państwa w oczach międzynarodowej społeczności jest ważnym aktywem i interesem narodowym, niezależnie od czyichś poglądów i subiektywnych odczuć. Ustawa o IPN, przewidująca kary więzienia za „niewłaściwe” interpretowanie historii Holocaustu, to przykład politycznego i dyplomatycznego partactwa. Powstaje pytanie: po co to było PiS?

Próbujemy na nie odpowiedzieć w najnowszej POLITYCE. Redaktor naczelny Jerzy Baczyński analizuje polityczne tło uchwalenia ustawy i zamysł lidera PiS, jaki stoi za forsowaniem takiego rozwiązania. Ponadto proponujemy trzy bardzo interesujące rozmowy:

z prof. Timothym Snyderem, amerykańskim historykiem, znawcą dziejów Europy Środkowej i Wschodniej, o trudnej rzeczywistości wojennej i okupacyjnej na polskich terenach, współodpowiedzialności za Zagładę, a także o kwestii ukraińskiej.

z prof. Janem Tomaszem Grossem, autorem głośnej książki „Sąsiedzi: o zbrodni w Jedwabnem”, który wyraża obawy, że w wyniku ustawy o IPN zmarnowana zostanie wielka i doceniana w świecie praca polskich historyków badających dzieje Holocaustu.

z prof. Zbigniewem Mikołejką, filozofem i historykiem religii, o wojennej moralności, jednostkowych winach, zbiorowych stereotypach i uprzedzeniach, o skłonności do historii naiwnej i postrzeganiu rzeczywistości w kategoriach „swoich” i „obcych”.

Co jeszcze w najnowszej POLITYCE? Wojciech Szacki opisuje przegrupowania na polskiej scenie politycznej przed największą polityczną batalią w tym roku – wyborami samorządowymi. Rafał Kalukin przedstawia idealnego pisowca od misji specjalnych – Mariusza Błaszczaka. Anna Dąbrowska przygląda się wciąż niezakończonej sprawie senatora PiS Stanisława Koguta, która dzieli partię rządzącą i budzi irytację Jarosława Kaczyńskiego. Janusz Majcherek apeluje zaś, aby nie bać się porównań dzisiejszej polityki do czasów rodzenia się autorytaryzmów w XX wieku.

Ponadto: o dzieciach porozwodowych i skomplikowanych modelach rodziny, jakie coraz częściej się pojawiają i zmieniają społeczną obyczajowość. O wciąż nierozliczonej pedofilii w Kościele i jej ofiarach, którym nie pomaga państwo. O pewnym Polaku skazanym w Grecji na wieloletnią karę więzienia za rzekomy przemyt uchodźców. O tym, jak Polska współtworzyła potęgę IKEI.

I jeszcze o tym, za pomocą jakich sposobów sportowcy próbują utrafić z formą na wielkie imprezy, oraz o tym, jak wyglądają kulisy akcji ratunkowych w Himalajach.

To tylko wybrane pozycje z aż 30 artykułów i wywiadów, jakie proponujemy w najnowszej POLITYCE. Warto zajrzeć do każdego z nich.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj