Kraj

Co w nowym numerze „Polityki”

W ostatnim wiosennym numerze „Polityki” znajdziecie Państwo wiele atrakcyjnych tematów.

Piszemy między innymi:

– o kulisach rządowych nominacji w gabinecie premiera Morawieckiego, personalnych przetasowaniach i roszadach, a także stanie samopoczucia w obozie władzy po wyborach europejskich pisze Wojciech Szacki.

– o tym, czy samorządowcy przyłączą się do opozycji i wesprą ją w kampanii przed wyborami parlamentarnymi – pisze Rafał Kalukin.

– nowe przepisy kodeksu karnego, które zaostrzają konsekwencje błędu lekarskiego, analizuje Ewa Siedlecka, zastanawiając się, czy nie przyczyni się to do zjawiska zwanego medycyną asekuracyjną.

– znany socjolog prof. Juliusz Gardawski w rozmowie z Rafałem Kalukinem tłumaczy, na czym polega fenomen poparcia dla PiS ze strony tzw. klasy ludowej i dlaczego strategia obozu władzy dawania „kasy do ręki” jest tak politycznie skuteczna.

– Edyta Gietka opisuje życie w żeńskich klasztorach, a jej rozmówczyniami są byłe zakonnice, które opowiadają o niemal niewolniczej pracy i upokorzeniach, jakie musiały znosić za klasztornymi murami.

Okładka nowego numeru „Polityki”PolitykaOkładka nowego numeru „Polityki”

– odwołany niedawno z funkcji szef Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka opowiada Juliuszowi Ćwieluchowi o tym, jak rząd nie jest zainteresowany walką z alkoholizmem i pijaństwem, w efekcie czego łatwiej kupić w Polsce wódkę niż lekarstwa.

Ewa Wilk pisze o „młodych, silnych, białych mężczyznach”, którzy w dużym procencie popierają radykalne prawicowe ugrupowania, co wykazały ostatnie wybory. Co powoduje, że młodzi Polacy wybierają właśnie takie polityczne formacje?

Paweł Reszka rozmawia z Jakubem Dymkiem, kulturoznawcą i publicystą, który w listopadzie 2017 r. został oskarżony przez kilka kobiet o molestowanie i gwałt. Zarzut gwałtu został umorzony, a Dymek opowiada, jak te oskarżenia i środowiskowa infamia wpłynęły na jego życie.

Piotr Pytlakowski opisuje losy byłych milicjantów, którzy choć nie pełnili w czasach PRL politycznych funkcji, wpadli w tryby ustawy zmniejszającej im drastycznie emerytury.

Co jeszcze w najnowszej „Polityce”? O niebezpiecznych statkach wycieczkowych, o erze politycznych hipsterów, o tym, jak zwierzęta domowe przyczyniają się do trucia środowiska, o polsko-japońskim zauroczeniu, o najstarszym strajku w dziejach, o słynnym serialu „Czarnobyl” i o niezwykłym dworcu autobusowym w Tel Awiwie.

I wiele innych pozycji, do których czytania zapraszam i życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001
Reklama