Kraj

O czym przeczytacie w najnowszym numerze „Polityki”

Czy nasze dzieci nie za dużo czasu spędzają przed ekranem?

Smartfon (tablet, komputer) to już stały członek rodziny. Bardzo się z nim zaprzyjaźniły nasze dzieci. Czy jednak czasami nie za bardzo? Nie za dużo czasu spędzają przed ekranem? W najnowszej „Polityce” Katarzyna Zdanowicz prezentuje najnowsze badania w tej materii, pokazujące, że stale rośnie uzależnienie nastolatków i młodszych dzieci od internetu. Ale ten tekst ma też walor poradnika: jak sprawdzić, czy to jeszcze zainteresowanie siecią, czy już uzależnienie? A jeśli to drugie, to jak sobie z tym radzić? Bardzo polecam ten okładkowy artykuł, wszak niemal wszyscy mają dzieci, a one mają smartfony.

Politykaokładka - Polityka 48 2019

Ponadto w najnowszej „Polityce”:

Malwina Dziedzic opisuje skomplikowaną, a przy tym niewesołą sytuację w największej partii opozycyjnej – Platformie Obywatelskiej, która właśnie przechodzi proces prawyborów prezydenckich, a wkrótce wybierze nowe władze.

Ewa Siedlecka opisuje ostatni wyrok europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE) i szczegółowo wyjaśnia, o co w nim chodzi oraz co on oznacza dla polskiego sądownictwa.

Ryszard Łuczyn i Wojciech Szacki przyjrzeli się Porozumieniu, partii Jarosława Gowina, i jego posłom, próbując dociec, w co gra wicepremier Gowin i na ile może liczyć na swoich ludzi w Sejmie.

Wiesław Władyka (we współpracy z M. Janickim) opisuje drogę Donalda Tuska, który z lidera polskich przemian stał się niewybieralnym pomnikiem swojej epoki.

Piotr Pytlakowski pisze o policyjnych regułach: kiedy policjantom wolno używać broni palnej, a kiedy nie, dlaczego dochodzi do takich tragedii jak ostatnio w Koninie, gdzie – jak wszystko na to wskazuje – bez żadnego istotnego powodu funkcjonariusz zastrzelił młodego mężczyznę. Autor opisuje też inne kontrowersyjne przypadki użycia broni.

Marcin Kołodziejczyk opisuje niesamowitą i złowrogą historię podrywacza zabójcy z Kołobrzegu.

Joanna Cieśla relacjonuje zaś, jak przebiegają wizyty rekonstruktorów historycznych w szkołach, gdzie odtwarza się dramatyczne wydarzenia, np. egzekucje „żołnierzy wyklętych”.

Ponadto: o podatkach od używek; o tym, kim jest nowy minister finansów, o buncie mieszkańców Hongkongu przeciwko Chinom; o prawicowym hejcie na polskich noblistów; o „madce” Polce, czyli jak w internecie zwalczają się single z matkami małych dzieci.

I wiele innych propozycji, do których przeczytania namawiam.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021
Reklama