Po kilku latach ponownie rozbłysła gwiazda Adriana Zandberga, lidera Partii Razem, którego wystąpienie po exposé premiera Morawieckiego zrobiło duże wrażenie, niezależnie od politycznych sympatii oceniających. Wielu widzi już w nim przyszłego przywódcę i nadzieję całej opozycji. Jednocześnie ugrupowanie Zandberga ma samodzielnie wciąż śladowe poparcie w sondażach, a w Sejmie tylko kilkoro posłów. O tym paradoksie – oraz innych – w najnowszej „Polityce” pisze Rafał Kalukin, kreśląc sylwetkę tej bez wątpienia nietuzinkowej postaci z dużym talentem oratorskim. Jak potoczą się jego polityczne losy? Zachęcam do przeczytania interesującego tekstu naszego publicysty.
Co jeszcze w najnowszej „Polityce”?
Anna Dąbrowska ruszyła za Andrzejem Dudą po powiatach i opisuje metodę obecnego prezydenta na zdobywanie sympatii wyborców z mniejszych ośrodków – czy to mu wystarczy do reelekcji?
Politolog Marek Migalski w rubryce „Ogląd i Pogląd” pisze o tym, jak wynik wyborów prezydenckich wpływa na całą polską politykę. Przywołuje przykłady z przeszłości, rysuje scenariusze na najbliższe miesiące.
Juliusz Ćwieluch natomiast przepytuje prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o to, jak mu się rządzi stolicą i jak idzie dogadywanie się samorządu z władzą centralną.
Z rzeczy niepolitycznych polecam nasz temat tygodnia, czyli o tym, jak w dzisiejszych czasach pogodzić przedświąteczny szał zakupów z wymogami ekologii i ochrony klimatu – coraz wyraźniejszy jest trend niezgody na nadmierną konsumpcję, pojawiają się hasła: stop zakupom! – pisze o tym Cezary Kowanda.
Ponadto: o matkach z dziećmi w więzieniach, o bezsensownej rzezi ptaków urządzanej przez myśliwych, o życiu po próbach samobójczych, o dziejach Zrzeszenia Studentów Polskich, o nowym niepokojącym raporcie na temat klimatu, o prawdach i mitach na temat gladiatorów, o politycznie użytecznych bułgarskich kibolach oraz o kreatorze mody Philippie Pleinie – królu szykownej tandety.
Serdecznie zapraszam do lektury wszystkich tekstów w „Polityce” i życzę miłych wrażeń!