Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Przedwczesny atak zimy. Cieszmy się ze śniegu, bo niedługo zastąpi go marznący deszcz

Zima na Podhalu, Zakopane, 25 listopada 2023 r. Zima na Podhalu, Zakopane, 25 listopada 2023 r. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
Cieszą się dzieci i cieszą sceptycy globalnego ocieplenia. Dzieci z tego, że spadł śnieg. Sceptycy, że spadł w listopadzie, co według nich przeczy zmianom klimatu. Nic podobnego.

Pogoda to stan atmosfery w danej chwili. Klimat to średnia tego stanu z wielu dziesięcioleci. Dzisiejszy śnieg i temperatury w okolicy zera będą miały naprawdę znikomy wpływ na średnią z ostatnich dekad.

Nie wiadomo zresztą, ile dzisiejszy śnieg poleży. Pewne jest, że po tym przejściowym „ataku zimy” przyjdzie ocieplenie.

Lekki mróz i opady śniegu w listopadzie nie są szczególnie rzadkie, rzadko jednak się utrzymują i zwykle następuje po nich ocieplenie. Tak samo zresztą jest w grudniu. „Białe święta” w Polsce zdarzają się rzadziej niż częściej. Zima przychodzi na dobre zazwyczaj dopiero w styczniu (rzadziej w lutym).

Czytaj także: Wzrost temperatur: Jaka przyszłość czeka Ziemię

Skąd ten śnieg? Znad Morza Czarnego

Obecną pogodę zawdzięczamy niżowi, który wędrował z zachodu Europy przez Bałtyk. Morskie powietrze dostarczyło mu wilgoci, chłód wtargnął za niżem z północy kontynentu. Stąd też i sypnęło śniegiem nawet na Pomorzu, co raczej rzadkie.

Kolejny niż powstał nad zachodnim wybrzeżem Morza Czarnego, które zapewniło jeszcze więcej wilgoci. Wywołał dziś załamanie pogody od Bułgarii, przez Mołdawię, południe i zachód Ukrainy, aż po Moskwę.

Najtrudniejsza sytuacja okazała się w rejonie Odessy, gdzie spadły prawie 2 m śniegu. Jak podaje BBC, z zasp trzeba było odholować 840 samochodów osobowych, nadal unieruchomionych jest 1370 ciężarowych.

Atak zimy pozbawił też prądu niemal 2 mln osób – głównie na okupowanych przez Rosję terenach Zaporoża, Krymu i Donbasu.

Czytaj także: Czy Rosjanie szykują atak z północy? Robią groźny użytek ze złej pogody

Sypnie śniegiem

Niż będzie przemieszczał się na północ, nad Białoruś, więc muśnie nas i śniegiem może poprószyć także w Polsce. Nie będą to aż tak obfite opady, ale miejscami może spaść do kilkunastu centymetrów śniegu. Opady będą najobfitsze na wschodzie i w centrum kraju.

Z zachodu nadciąga kolejny niż, który przejdzie znad Niemiec nad Czechy, a my znajdziemy się pomiędzy dwoma niżami. Od południowego wschodu nad Polskę znów wejdą opady śniegu z deszczem i śniegu, a w nocy z wtorku na środę dotrą do centrum i na wschód kraju, podają synoptycy Meteo.pl (serwisu prowadzonego przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego).

Dla nas największym zagrożeniem jest to, że temperatury będą „przechodzić przez zero”. W dzień może być nieco powyżej zera, w nocy temperatury spadną poniżej – będzie więc ślisko.

Czytaj także: Orkan Ciarán atakuje Europę. Nie ma prądu, ludzie robią zapasy. „Żywioł oszalał”

Ocieplenie – i ostrzeżenie przed marznącym deszczem

Cieszmy się więc tym, że jest na razie biało. Są duże szanse na to, że jeszcze w tym roku wróci do nas jesienna szaruga. I gołoledź.

Na swojej stronie internetowej IMGW prognozuje, że pogoda w nadchodzącym tygodniu będzie na ogół zmienna. Codziennie może padać śnieg, śnieg z deszczem lub deszcz. Najchłodniej będzie na północnym wschodzie kraju, a najcieplej na północnym zachodzie i zachodzie.

W piątek zacznie się przejściowe ocieplenie i mogą wystąpić opady marznącego deszczu. A to oznacza bardzo niebezpieczne warunki na drogach.

Czytaj także: Dlaczego bogate kraje negują katastrofę klimatyczną? Wyjaśniają polscy badacze

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Mamy wysyp dorosłych z diagnozami spektrum autyzmu. Co to mówi o nich i o świecie?

Przez ostatnich pięć lat diagnoz autyzmu w Polsce przybyło o 100 proc. Odczucie ulgi z czasem uruchamia się u niemal wszystkich, bo prawie u wszystkich diagnoza jest jak przełącznik z trybu chaosu na wyjaśnienie, porządek. A porządek w spektrum zazwyczaj się ceni.

Joanna Cieśla
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną