Świat

Katastrofa na Morzu Śródziemnym: potwierdzono śmierć 800 afrykańskich imigrantów

Twitter
To największa w historii katastrofa z udziałem imigrantów próbujących przedostać się do krajów Unii Europejskiej.
Twitter

„Możemy powiedzieć, że 800 osób poniosło śmierć” – oświadczyła w nocy z poniedziałku na wtorek Carlotta Sami, rzeczniczka Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR). Informację potwierdziła również Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji. Z katastrofy udało się ocalić jedynie 27 osób.

Sycylijska prokuratura, która zajmuje się szukaniem winnych niedzielnej katastrofy, aresztowała dwóch domniemanych przemytników z kutra: jego kapitana z Tunezji oraz syryjskiego przemytnika. Postawiono im zarzut spowodowania śmierci wielu osób.

Rybacki kuter płynął do Włoch z ponad 800 imigrantami pochodzącymi z m.in. Mali, Senegalu i Gambii. W nocy z soboty na niedzielę przewrócił się w odległości 60 mil morskich (111 km) od brzegów Libii.

Przypuszcza się, że na widok przypływającego w oddali statku handlowego imigranci zebrali się przy przy jednej burcie, co spowodowało przewrócenie kutra.

Wezwanie o pomoc wysłano około północy w nocy z soboty na niedzielę. Odebrała je włoska Straż Przybrzeżna. W akcji ratunkowej uczestniczyło w sumie 20 statków, również handlowych, i trzy helikoptery.

Zaledwie tydzień temu zatonęły dwa inne statki przewożące w sumie 450 osób. W sumie od początku roku w wodach między Libią a Włochami utonęło już ok. 1500 ludzi.

Włoskie władze od wielu miesięcy apelują o pomoc w związku z napływem imigrantów. W październiku ubiegłego roku Unia zdecydowała się zakończyć prowadzenie morskiej operacji ratunkowej Mare Nostrum, dzięki której uratowano ponad 100 tys. imigrantów. Obecna unijna operacja morska Tryton, koordynowana przez agencję Frontex, dysponuje znacznie mniejszymi środkami niż Mare Nostrum. 

Do zwołania rozmów w sprawie obecnego kryzysu wezwała w sobotę przywódców unijnych „Save the Children”, jedna z głównych agencji pomocy dla imigrantów pracujących we Włoszech. „Skala wypadków z udziałem imigrantów na Morzu Śródziemnym to nie przypadek, ale bezpośredni rezultat prowadzonej polityki” – przestrzegał Justin Forsyth, szef włoskiej agencji.

Opracowaniem nowej strategii działania w związku z niekontrolowanym napływem do Włoch imigrantów z Afryki zajmą się w czwartek przywódcy Unii. „Nie możemy zaakceptować tego, że setki ludzi giną, usiłując przedostać się przez morze do Europy” – podkreślał Donald Tusk. 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną