Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Katastrofa na Morzu Śródziemnym: potwierdzono śmierć 800 afrykańskich imigrantów

Twitter
To największa w historii katastrofa z udziałem imigrantów próbujących przedostać się do krajów Unii Europejskiej.
Twitter

„Możemy powiedzieć, że 800 osób poniosło śmierć” – oświadczyła w nocy z poniedziałku na wtorek Carlotta Sami, rzeczniczka Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR). Informację potwierdziła również Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji. Z katastrofy udało się ocalić jedynie 27 osób.

Sycylijska prokuratura, która zajmuje się szukaniem winnych niedzielnej katastrofy, aresztowała dwóch domniemanych przemytników z kutra: jego kapitana z Tunezji oraz syryjskiego przemytnika. Postawiono im zarzut spowodowania śmierci wielu osób.

Rybacki kuter płynął do Włoch z ponad 800 imigrantami pochodzącymi z m.in. Mali, Senegalu i Gambii. W nocy z soboty na niedzielę przewrócił się w odległości 60 mil morskich (111 km) od brzegów Libii.

Przypuszcza się, że na widok przypływającego w oddali statku handlowego imigranci zebrali się przy przy jednej burcie, co spowodowało przewrócenie kutra.

Wezwanie o pomoc wysłano około północy w nocy z soboty na niedzielę. Odebrała je włoska Straż Przybrzeżna. W akcji ratunkowej uczestniczyło w sumie 20 statków, również handlowych, i trzy helikoptery.

Zaledwie tydzień temu zatonęły dwa inne statki przewożące w sumie 450 osób. W sumie od początku roku w wodach między Libią a Włochami utonęło już ok. 1500 ludzi.

Włoskie władze od wielu miesięcy apelują o pomoc w związku z napływem imigrantów. W październiku ubiegłego roku Unia zdecydowała się zakończyć prowadzenie morskiej operacji ratunkowej Mare Nostrum, dzięki której uratowano ponad 100 tys. imigrantów. Obecna unijna operacja morska Tryton, koordynowana przez agencję Frontex, dysponuje znacznie mniejszymi środkami niż Mare Nostrum. 

Do zwołania rozmów w sprawie obecnego kryzysu wezwała w sobotę przywódców unijnych „Save the Children”, jedna z głównych agencji pomocy dla imigrantów pracujących we Włoszech. „Skala wypadków z udziałem imigrantów na Morzu Śródziemnym to nie przypadek, ale bezpośredni rezultat prowadzonej polityki” – przestrzegał Justin Forsyth, szef włoskiej agencji.

Opracowaniem nowej strategii działania w związku z niekontrolowanym napływem do Włoch imigrantów z Afryki zajmą się w czwartek przywódcy Unii. „Nie możemy zaakceptować tego, że setki ludzi giną, usiłując przedostać się przez morze do Europy” – podkreślał Donald Tusk. 

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Nowe leki na odchudzanie podbijają świat. Czy właśnie odkryliśmy Święty Graal?

Czy nowe leki na odchudzanie, które właśnie zalewają zachodnie rynki, to największa rewolucja w medycynie od czasów antybiotyków? Jeśli tak, to może nas czekać również rewolucja społeczna.

Paweł Walewski, Łukasz Wójcik
23.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną