Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Dominic Raab – kim jest nowy Mr Brexit?

Dominic Raab, nowy minister ds. brexitu Dominic Raab, nowy minister ds. brexitu Henry Nicholls/Reuters / Forum
Minister, który ma pokierować wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ma na koncie kilka wpadek.

Nowy minister ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest 44-latkiem, lubi boksować i ma czarny pas karate. Dotychczas był wiceministrem ds. mieszkalnictwa, społeczności i samorządów, a wcześniej podsekretarzem stanu w ministerstwie sprawiedliwości. Syn urodzonego w Czechach żydowskiego uchodźcy, który przyjechał do Wielkiej Brytanii w 1938 r. Wychowany w Buckinghamshire. Prawnik po studiach w Oksfordzie i Cambridge. Ma żonę i dwójkę dzieci.

Utalentowany prawnik i karateka

Pragmatyk z wszechstronną wiedzą i wyczuleniem na szczegóły – tak widzą go współpracownicy. Jego nazwisko często było wspominane przez kolegów z partii, którzy uważają, że przywódcy konserwatystów powinni postawić na „utalentowane nowe pokolenie parlamentarzystów”, które już dawno jest gotowe zastąpić ministrów.

Przed wejściem do polityki nowy minister był prawnikiem korporacyjnym w londyńskim City, specjalizował się w prawie unijnym, znał Światową Organizację Handlu (WTO). Wspierał m.in. brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych w ściganiu zbrodniarzy wojennych przed trybunałem w Hadze, a także doradzał w sprawie konfliktu izraelsko-arabskiego, polityki unijnej i przyszłości Gibraltaru. W latach 2006–10, kiedy Partia Konserwatywna znalazła się w opozycji, Raab był szefem gabinetu ministra spraw wewnętrznych w gabinecie cieni Davida Davisa.

Brexit tak, feministki nie

Chociaż jest zwolennikiem brexitu i w kampanii przed referendum opowiadał się za wyjściem kraju ze Wspólnoty, to pochodzi z bardziej liberalnej niż Davis tradycji partii. Dwa lata temu w jednym z wywiadów wspominał, że w przypadku brexitu obywatele państw członkowskich przybywający do Wielkiej Brytanii będą potrzebowali wiz. Częściej mówi jednak o plusach i minusach wyjścia z Unii.

Przeciwnicy nowego ministra wypominają mu jego krótką kadencję na stanowisku ministra budownictwa mieszkaniowego. Przypomina mu się też medialną sprzeczkę z feministkami, kiedy w 2012 r. opisał je jako „najbardziej odpychające i nietolerancyjne fanatyczki”. Theresa May, która była wówczas ministrem ds. równości, oskarżała go o podsycanie „wojny płci”.

W 2017 r., po dymisji ministra obrony Michaela Fallona oskarżonego o molestowanie seksualne, dziennikarze Sky News dotarli do całej listy polityków, którym można byłoby postawić podobne zarzuty. Na liście znalazł się również Dominik Raab.

Czytaj także: Czy możliwe jest drugie referendum w sprawie brexitu?

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama